Kahden kauden ajan formula ykkösten McLarenilla ajanut Heikki Kovalainen tunnustaa, että aika huipputallissa olisi voinut mennä paremminkin.
Päättyneen kauden Lotuksen ajokilla kurvaillut suomalaiskuski ajoi englantilaistallissa vuosina 2008-09. Ensimmäisellä kaudellaan Kovalainen oli MM-sarjassa seitsemäs, ja jälkimmäinen kampanja päättyi hänen osaltaan vaatimattomaan 12. sijaan.
- McLaren-stintti epäonnistui. Tallikaveri voitti maailmanmestaruuden ja minä olin sarjassa ynnä muiden joukossa. Se oli pettymys ja siinä kohtaa oli itsetutkiskelun paikka, Kovalainen kertoi MTV3:n haastattelussa.
Vaikka Kovalaisella oli McLarenille tullessaan takanaan kaksi vuotta Renault'n testi- ja kisakuskina, kokee hän, ettei ollut tuolloin vielä valmis huipputallin vaatimuksiin.
- Olin varikolla ehkä vähän naiivi, enkä ollut tarpeeksi vahva kun autoa kehitettiin.
- Pikku hiljaa auton kehittäminen meni väärään suuntaan, eikä se enää istunutkaan minulle. Sitten ajaminenkin rupesi tökkimään, Kovalainen sanoi.
"Harkittu murha"
Kovalaisen mukaan siemenet McLaren-ajan matalalentoon oli kylvetty jo Renault'lla, vaikka hän ajoi kisakaudellaan ranskalaistallissa hienosti MM-sarjan seitsemänneksi.
- Valmennus, mitä sain Renault-aikana ei ollut tarpeeksi hyvää, Kovalainen arvioi.
