Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koulutytöistä itsemurhaiskijöiksi – Boko Haramin sieppaamien tyttöjen painajainen jatkuu

Sukulaiset itkemässä Boko Haramin kaappaamien koulutyttöjen puolesta  viime vuonna, kun kaappauksesta oli kulunut 500 päivää.
Sukulaiset itkemässä Boko Haramin kaappaamien koulutyttöjen puolesta viime vuonna, kun kaappauksesta oli kulunut 500 päivää. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 14.04.2016 20:27

MTV UUTISET

Kaksi vuotta sitten huhtikuisena yönä 276 nigerialaistyttöä joutui kirjaimellisesti keskelle painajaista. Asemiehet sieppasivat tytöt kouluasuntolasta Chibokin kylässä Koillis-Nigeriassa. Tytöt kuljetettiin yön pimeydessä kuorma-autoilla Sambisan metsään, jota hallitsee islamistiryhmä Boko Haram. Muu maailma jatkoi uniaan.

Tyttöjen sieppaus jatkui jo toista viikkoa, mutta Nigerian päättäjät ja kansainvälisen media pysyivät hiljaa.

Kun sieppaus vihdoin nousi otsikoihin useiden viikkojen kuluttua, oli jo myöhäistä. Boko Haram ilmoitti myyneensä ainakin osan tytöistä eteepäin naapurimaihin.

Myöhemmin kävi ilmi, että tyttöjen kohtalo saattoi olla vieläkin julmempi.

Boko Haramia jahdattiin Nigeriassa joulukuun lopussa viime vuonna. Katso video:

2:05Boko Haramia jahdataan

#Bringbackourgirls muistuu mieleen vuosipäivänä

Mielenosoituksia leimahti ensin Nigeriassa. Tuhannet ihmiset vaativat Nigerian hallitusta jäljittämään ja palauttamaan tytöt koteihinsa.

#Bringbackourgirls-kampanja levisi sosiaalisessa mediassa, ja jopa vetosi tyttöjen puolesta.

Michelle Obama

Maailma jaksoi välittää muutaman viikon, sitten tytöt unohtuivat suurelta yleisöltä.

boko haramBoko Haramin tekemän iskun tuhoja Mairin kylässä Nigeriassa 8. helmikuuta.

Jo kaksi vuotta mennyt

Kun sieppauksesta tuli kuluneeksi vuosi huhtikuussa 2015, Nobel-voittaja Malala Yousafzai vetosi tyttöjen puolesta.

Yousafzain viesti oli suunnattu Nigerian hallitukselle, jota 17-vuotias, itsekin ääri-islamistien hyökkäyksestä selvinnyt Yousafsai pyysi tehostamaan toimiaan. #Bringbackourgirls-tunniste trendasi taas muutaman päivän ajan Twitterissä.

Nyt on kaksi vuotta kulunut, somekampanja nostaa taas päätään hetkeksi, mutta tyttöjä ei kuulu takaisin koteihinsa.

Uusimpien arvioiden mukaan Boko Haram on aivopessyt tytöistä äärimuslimeita, joistakin jopa itsemurhapommittajia.

Boko

Unicef varoittaa Boko Haramin julmista keinoista

YK:n lapsijärjestö Unicef on ollut pitkään huolissaan nigerialaislasten – ja etenkin tyttöjen – puolesta. Boko Haramin strategia Nigeriassa ja sen naapurimaissa on julma.

Viime vuonna järjestö käytti ainakin 44 siepattua lasta itsemurhapommittajina. Unicefin mukaan luku on moninkertaistumassa.

Tällä toiminnalla Boko Haram romuttaa lasten elämän, vaikka nämä pääsisivätkin palaamaan koteihinsa. Yhteisö usein syrjii lapsia, jotka ovat viettäneet aikaa terroristiryhmän kanssa. Heidät tuomitaan rikollisiksi, jopa tappijaksi.

Boko Haram, NigeriaSiepatun koulutytön äiti.AFP / Lehtikuva

Tytöt neuvotteluaseena

Järjestön nimi Boko Haram tarkoittaa suomeksi "länsimainen koulutus on syntiä". Koulutyttöjen sieppaaminen palvelee järjestön agendaa. Tarkoitus on levittää viestiä, että kouluissa ei ole turvallista. Järjestö uhkailee myös opettajia.

Iskemällä hataran ja korruptoituneenkin valtion koulutusjärjestelmää kohtaan järjestö yrittää varmistaa sen, että epävakaus Nigeriassa tulee jatkumaan. Se on terroristijärjestölle hyväksi.

Chibokin yli 200 kateissa olevaa tyttöä Boko Haram käyttää neuvotteluaseena. Järjestö on neuvotellut Nigerian hallituksen kanssa pari vuotta, mutta mainittavaa edistystä ei ole tapahtunut.

Boko Haramin leiriltä vapautettiinNigerian armeijan joukot onnistuivat vapauttamaan 25 naista ja 29 lasta Boko Haramin leiriltä 30. heinäkuuta viime vuonna.AFP / Lehtikuva

Nigerian hallitus tosin sanoo saavuttaneensa voittoja terroristijärjestön hallitsemilla alueilla. Tyttöjä voitot eivät ole tuoneet kotiin.

CNN:n julkaisema video tytöistä osoittaa, että ainakin osa heistä näyttää voivan hyvin. Valitettavasti videon toinen viesti on se, että Boko Haram on edelleen tarpeeksi vahva kyetäkseen piilottelemaan kahtasataa tyttöä hallitsemillaan alueilla.

Mikä tahansa koulutyttöjen kohtalo on, kirkkaalta se ei näytä.  

Lisää aiheesta:

Suurlähettiläs: Nigerian kymmenen vuotta kestänyt sota terroristijärjestöä vastaan hävitään taistelemalla – "Monesti on uutisoitu, että Boko Haram on peitottu. Todellisuudessa se on ajettu pakosalle"82 Nigeriassa siepattua tyttöä vapautettu Boko Haramin kynsistä – "Olemme odottaneet tätä päivää"Stigma seuraa Boko Haramia paenneita Nigeriassa – pelätään pahentavan nuorten radikalisoitumistaBoko Haram vaatii miljoonia vastineeksi kaksi vuotta sitten siepatuista koulutytöistäJärjestöltä kova paljastus: Boko Haram siepannut taas satoja lapsiaNigeria: ISIS-kumppani Boko Haram lähes lyöty
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa

  • Eilen22:00
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • Eilen20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • Eilen16:25
    Avaruus

    Metsästävä kosminen lepakko ilmestyi taivaalle

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta