Lämpimän kesän jälkeen on aika palata arkeen, ja tämä tarkoittaa myös koulujen alkamista. Samalla liikenteeseen tulee tuhansia ensikertalaisia ja vastuu turvallisuudesta on kaikilla tienkäyttäjillä.
Elokuu on jo hyvässä vauhdissa ja tämä tarkoittaa koulujen alkamista. Suuressa osassa muuta koulut alkavat kuluvalla viikolla. Tämän myötä liikenteessä tullaan näkemään jälleen huomattava määrä pieniä tienkäyttäjiä, joista osa harjoittelee liikkumaan ensimmäistä kertaa itsenäisesti. Jokaisen kokeneen tienkäyttäjän onkin syytä huomioida pienemmät kulkijat ja näyttää esimerkkiä turvalliseen liikennekäyttäytymiseen.
Etenkin autoilijoilta ja pyöräilijöiltä koulujen alkaminen vaatii erityistä huomiota. Koulujen alkamisen ja päättymisen aikoihin koulujen ympäristössä liikenne tulee olemaan vilkasta, ja näillä alueilla liikkuvien tulee noudattaa erityistä varovaisuutta. On myös tärkeää noudattaa koulualueilla usein olevia taajamien madallettuja nopeusrajoituksia kuten 40 ja 30 km/h. Koulualueet toimivat usein myös kouluaikojen ulkopuolella lasten leikkipaikkoina, mikä on hyvä huomioida aina näiden ympäristössä liikkuessa.
Autoilijoiden on hyvä muistuttaa itseään liikennemäärien lisääntyessä myös mahdollisesti pidentyvistä matka-ajoista. Myös käynnissä olevat tietyöt vaikuttavat paikallisesti liikenteen sujuvuuteen, joten esimerkiksi työmatkan reittiä kannattaa mahdollisesti päivittää. Kiire ja häiriötekijät kuten puhelimen käyttö ajon aikana nostavat huomattavasti onnettomuuden riskiä.
Kuva: Liikenneturva
Uusimmat
-
18:38
Esitys: Maksuhäiriömerkinnät poistuisivat kuukauden kuluttua maksun suorittamisesta – nyt raja kolme vuotta
-
18:33
Osa Nordean pankkipalveluista takkuaa edelleen – katkon venyminen oli yllätys myös pankille itselleen
-
18:30
Kläbo sittenkin maailmanmestariksi? Todisteita löydetty Bolshunovia vastaan – FIS-pomo lataa pöytään esimerkkitapauksen
-
18:03
Jopa satojen suomalaisten organisaatioiden sähköpostipalvelimet tietomurron kohteena – Kyberturvallisuuskeskus: Vakavin ongelma pariin vuosikymmeneen
-
18:02
Suvi Teräsniska uskoo, että hänellä on takanaan jo monta elettyä elämää – ajatus on vahvistunut läheisten kuoltua: "Joskus me vielä nähdään"
-
17:59
Helsingin yliopistossa tehty tutkimus paljastaa liikenteen traagisen reseptin: "Harvemmin selkeää riskikäyttäytymistä"
-
17:58
Vesa Kallionpään kommentti: Kuka voittaa ja kuka häviää kuntavaalien siirrossa? Hallitukselle tulee ainakin yksi vaikeus lisää
-
17:56
Olli Penttala laski uransa parhaan sijoituksen MM-kumpareissa: "Laitettiin niin sanotusti luu kurkkuun"
-
17:49
Kouluja kiinni ja oppilaita joukoittain karanteeniin – Aurassa 80 alakoululaista altistunut koronavirukselle
-
17:37
Suomalaishotellin johtaja nostatti myrskyn ylistämällä miehiä naistenpäivän viestissään: "Jotka matkustavat vaimon työn perässä ja tietävät, mitä jääkaapista puuttuu"
-
17:21
Oppilaat etänä, mutta opettajat koululle töihin koronarajoituksista huolimatta – OAJ erittäin huolissaan: "Koetaan epäluottamuksen osoituksena"
-
17:03
Tässä on kuntavaalien uusi aikataulu – ehdokkaaksi voi ilmoittautua vielä toukokuussa
-
17:03
Suru-uutinen: valokuvaaja on kuollut yllättäen Bayern Münchenin stadionilla
-
16:58
Historiallisen EM-hopean juossut Lotta Kemppinen palasi Suomeen: "Hirveästi en ehtinyt nukkua"
-
16:55
No nyt on mahtava perunaohje! Testasimme, ja totta se on: "Oikeasti vaikeaa sanoin kuvailla..."
-
16:50
Ravintolat sulkeutuvat asiakkailta 15 maakunnassa huomisesta alkaen
-
16:46
HS: Presidentti Niinistö pitää kuntavaalien siirtoa järkevänä: "Oli vähintäänkin kysymysmerkkejä, voivatko ihmiset käyttää ydinoikeuttaan"
-
16:43
Ella Junnilalta purkautui villi tuuletus EM-pronssin ja SE-tuloksen jälkeen – "Taitaa tämäkin päivä mennä vielä vähän sulatellessa"
-
16:37
Yksi aihe jäi uupumaan Meghanin kohuhaastattelusta – sitten Twitteriin lävähti video, jossa herttuatar sanoo suorat sanat isästään ja sisarpuolestaan
-
16:31
Meteorologi täsmensi, minne vuorokauden kestävä hyinen ja luminen ydintalvi pelmahtaa ja missä on huonoin ajokeli: "Etelärannikkoa myöten voi olla lähes –20 astetta"
-
Lataa lisää