Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Korvaaja Sergio Pérezille? F1-testistä ilmoilla kovia puheita – Red Bull -pomo kommentoi

Liam Lawson ja Daniel Ricciardo ajavat tällä viikolla RB:tä Imolassa.
Liam Lawson ja Daniel Ricciardo ajavat tällä viikolla RB:tä Imolassa./All Over Press
Julkaistu 29.07.2024 20:31
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Daniel Ricciardo ja Liam Lawson ajavat RB-autolla tällä viikolla F1-testin, jolla Red Bullin on spekuloitu kartoittavan mahdollista korvaajaa Sergio Pérezille loppukaudeksi. Red Bull -tallipäällikkö Christian Hornerin mukaan kyse on kuitenkin kuvauspäivästä.

LUE MYÖS: Valtteri Bottakselle karu isku – tähtikuski siirtyy Williamsille

Ricciardo ja Lawson kaasuttelevat Crash.net-sivuston mukaan tällä viikolla Red Bullin sisartalli RB:n autolla Imolassa. Red Bullin entinen kisakuljettaja Ricciardo on RB:n nykyinen kisapilotti, Lawson puolestaan Red Bullin ja RB:n reservikuski.

Testiä on Crash.netin mukaan pidetty kaksintaisteluna, jossa selvitettäisiin, kuka mahdollisesti korvaisi heikosti suoriutuneen Sergio Pérezin loppukaudella Red Bullilla.

Red Bull -tallipäällikkö Christian Hornerin sunnuntaisen Span F1-osakilpailun jälkeiset sanat kielivät kuitenkin toista. Australialainen Ricciardo ja uusiseelantilainen Lawson eivät Hornerin mukaan aja rengastestiä, vaan kyse on kuvauspäivästä ja sisällöstä.

– Se tehdään nykyisellä autolla, koska sillä voi ajaa 200 kilometriä tunnissa, Horner sanoi ja lisäsi, että sekä Ricciardolle että Lawsonille on luvassa paljon kuvausaikaa.

"Etusijalla tukea 'Checoa'"

29.12282801Christian Hornerilla (vas.) ja Sergio Pérezillä on taatusti riittänyt puhuttavaa viime viikkoina.

Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko kertoi viikonloppuna Span osakilpailun alla, että Red Bull keskustelisi tänään maanantaina tilanteestaan.

Siinä missä alankomaalainen kolminkertainen maailmanmestari Max Verstappen johtaa Red Bullilla jälleen selkeästi kuljettajien MM-sarjaa, Sergio Pérezin suoritukset ovat olleet pitkään karuja. Viimeisimpien kahdeksan osakilpailun aikana meksikolainen ei ole yltänyt seitsemättä sijaa korkeammalle, ja hän on valahtanut MM-sarjassa seitsemänneksi. Potkuspekulaatiot ovat jyllänneet, olkoonkin että Red Bull julkisti kesäkuussa kaksivuotisen jatkosopimuksen sen riveihin vuodesta 2021 kuuluneen Pérezin kanssa.

Horner muotoili Red Bullin olevan "erinomaisessa asemassa", jossa sillä on "kaikki informaatio".

– Etusijalla on tukea "Checoa" (Pérez) ja ymmärtää, mitä hän tarvitsee.

– Me kaikki haluamme hänen kääntävän tilanteen päälaelleen. Haluamme nähdä hänen onnistuvan.

Red Bull on voittanut edelliset kaksi valmistajien maailmanmestaruutta suvereenisti, mutta kilpailun kiristyttyä ja Pérezin oltua ahtaalla taisto on menossa tänä vuonna tiukemmaksi. Red Bull johtaa tällä hetkellä tallien kilpailua 42 pisteellä ennen McLarenia.

– Sergio tietää, että valmistajien MM-taistoa ajatellen molempien autojen on oltava McLarenien edellä, jos vain mahdollista. Viime kisoissa näin ei ole ollut. Tavoite on voittaa sekä kuljettajien että valmistajien maailmanmestaruudet. Keskustelemme maanantaina siitä, mikä on paras tapa saavuttaa se, Helmut Marko sanoi ennen Span kisaa.

Lisää aiheesta:

Red Bull teki päätöksen Sergio Pérezin tulevaisuudestaSivusto: Red Bullilta tyly viesti tähtikuskille ensi F1-kaudestaHurjien Red Bull -kuskispekulaatioiden jälkeen pomo avasi suunsaF1-pomo lipsautti: Daniel Ricciardo palaa menestystalliin – nyt vireille lähti todella hurja spekulaatioTätä F1-sopimusta hehkuttivat kaikki – vertailu mollattuihin edeltäjiin alleviivaa rumasti Red Bullin ikuisuusongelmaaRed Bull tyrmää kesken kauden tehtävät kuljettajamuutokset: MM-pistetaulukossa pistää silmään hämmentävä yksityiskohta
F1Christian HornerRed BullRacing BullsSergio PerezMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"