Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Korona sulki koulut: Yli 500 perheelle aiotaan toimittaa viikon ruoat – "Osalle lapsista kouluruoka voi olla päivän ainoa lämmin ateria"

10:32Tampere tarjoaa etäopetusta yläkoululaisille huomisesta alkaen – näin poikkeusjärjestely toteutetaanVideolla kerrotaan, kuinka koronaviruksen takia järjestetty etäopetus toimii.
Julkaistu 20.03.2020 13:19
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Kaikilla perheillä ei ole resursseja tarjota kotona lämmintä ruokaa nyt, kun koulut on suljettu koronavirusepidemian hillitsemiseksi. Maanantaina alkavassa kampanjassa yli 500 perhettä saa kotiinsa viikon ruoat.

Koulujen siirtyminen etäopetukseen koronavirusepidemian hillitsemiseksi merkitsee myös kouluruokailun loppumista, mikä vaikuttaa suuresti osaan perheistä.

Ensi maanantaina käynnistyy Jokaiselle lapselle lounas -kampanja, joka pyrkii toimittamaan 90 euron arvoisen ruokakassin yli 550 lapsiperheelle.

– Koulujen siirtyminen etäopetukseen ja ison joukon lapsia jääminen pois päiväkodeista merkitsee monelle lapselle sitä, että he menettävät mahdollisuuden lämpimään ruokaan päivän aikana. Osalle lapsista tuo ruoka voi olla päivän ainoa lämmin ateria, kampanjan tiedotteessa kirjoitetaan.

Lue myös: MTV Uutiset seuraa koronan iskua talouteen – tässä uusimmat taloutta koskevat uutiset

Ruokakassi sisältää ainekset viikon ravitseviin pääaterioihin 4–6 henkiselle perheelle, ruoka ohjeet sekä D-vitamiinia. Lisäksi kassiin sisältyy sähköinen kokkikurssi.

­– Yhteiskuntamme on ensimmäistä kertaa sotien jälkeen poikkeusoloissa. Koronatilanne on iskenyt monien toimeentuloon ja vaatii kouluilta poikkeusjärjestelyjä. Pidän arvokkaana, että samalla kun valtio ja kunnat tekevät parhaansa ihmisten tilanteen helpottamiseksi, syntyy myös vapaaehtoista ihmisten välistä apua ja yhteisöllisyyttä, sisäministeri kommentoi kampanjaa.

Maria Ohisalo

Ruokakasseja toimitetaan 13. huhtikuuta saakka. 

Kampanjan käynnistävät ja rahoittavat sen ensimmäisessä vaiheessa Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö Itla, Ensi- ja turvakotien liitto, Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Marttaliitto, Tiina ja Antti Herlinin säätiö ja Tradeka.

Kampanjan on koordinoinut yhteiskunnallinen yritys Venner, jolla on yhteistyökumppanuus Kauppahalli24:n ja K-ryhmän kanssa.

Lisää aiheesta:

Helsingin etäkoululaisten ruokailuongelma kohta kuntoon: Joissakin kouluissa jakelu jo alkanut – katso erään ruokakassin sisältöPelastakaa Lapset tarttui toimeen: Avaa joulukeräyksen syrjäytymisvaarassa olevien lasten auttamiseksi: "Taloudellinen ahdinko on lisääntynyt"Vähävaraisille suomalaisperheille jaettu jo 10 000 ruokalaatikkoa – Emilian ja Tuulian keksimä palvelu kiinnostaa nyt maailmallakinKoululaisille tarkoitetut eväspussit joutuivat vääriin käsiin Vantaalla – "Jakelupisteissä heräsi epäilys, etteivät pussien hakijat olleet vanhempia"Lapsen asuinpaikka vaikuttaa nyt paljon siihen, millaisen kouluruoan hän saa – Lieksassa käytössä lahjakortit, Joensuussa ruokakassit, Kuntaliitto: "Ei sama asia kuin kouluruokailu"Suomalainen hittitempaus tulee taas: Nyt voit lahjoittaa jouluaterian vähävaraiselle perheelle
KoronavirusKoulutusKöyhyysLapsetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella