Useita päiviä jatkunut sähkön hintapiikki on jälleen muistutus siitä, että markkinat voivat heilahdella rajusti. Kuluttajalla on silti paremmat mahdollisuudet suojautua riskejä vastaan kuin vuosi sitten, kirjoittaa MTV Uutisten taloustoimittaja Joonas Turunen.
Viime perjantaina sähkön pörssihinta oli niin korkealla, että pienen sähkösaunan lämmittäminen tuli maksamaan noin 10-15 euroa tunnissa.
Korkeimmillaan sähkö maksoi 2,35 euroa kilowattitunnilta. Esimerkiksi omakotitalon sähkölämmityksen lasku nousi jopa yli sataan euroon päivässä.
Kyse oli poikkeuksellisesta hintapiikistä.
Pörssisähkön arvonlisäverollinen hinta on ollut viime kuukausina keskimäärin seitsemän senttiä kilowattitunnilta – eli sähkö oli hetken aikaa 30 kertaa kalliimpaa kuin tavallisesti. Maanantaina saman saunan lämmittäisi 50 sentillä ja talon noin 3-4 eurolla. Toki päälle tulevat vielä alueesta riippuvat siirtomaksut sekä sähkövero, mutta hintaero pysyy silti yhtä suurena.
Tiistaina helpottaa: Pörssisähkön käyttäjille on syytä vihdoin juhlaan – katso tiistain hinnat
Sähkö oli tosiaan hetkellisesti poskettoman kallista. Siitä oli ehkä paikallaan valittaa, mutta se on oikeastaan turhaa. Ennemmin kannattaisi pohtia, miten vastaavilta tilanteilta voisi suojautua jatkossa.
1:58
