Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Seuraavaa taistelua Itävallan oikeistopopulistit tuskin häviävät

www.jannetorikka.fi
Julkaistu 05.12.2016 09:48
Toimittajan kuva

Tapio Nurminen

tapio.nurminen@mtv.fi

Enemmistö itävaltalaisista kuunteli järjen ääntä presidentinvaaleissa. EU-myönteisen Euroopan erävoitosta on kuitenkin turha puhua.

Järjen ääni pärjäsi Itävallassa pitkälti Alexander van der Bellenin ansiosta. Sitoutumaton vihreä konkaripoliitikko kampanjoi  loppumetreillä oikeilla aseilla ja myös oikeilla alueilla. Siellä, missä oli eniten voitettavaa. Hän mobilisoi riittävän määrän niitä liikkuvia äänestäjiä, jotka eivät sittenkään halunneet maan luisuvan EU- ja ulkomaalaisvastaisen vapauspuolueen (FPÖ) käsiin.

Van der Bellen onnistui siinä, missä Yhdysvaltain demokraattien presidenttiehdokas Hillary Clinton epäonnistui. 72-vuotias itävaltalainen ei unohtanut kaupungeissa asuvia ”varmoja” kannattajiaan, vaikka kiersi ahkerasti puhumassa Itävallan maaseudulla, missä kannatus oli heikointa.

FPÖ:n tappiossa oli kysymys myös ehdokas Norbert Hoferin heikkoudesta. Hoferin kannatus nousi yllättävän suureksi, koska hänen oikeistopopulisminsa oli riittävän laimeata myös niille, jotka eivät muuten äänestäisi vapauspuoluetta.

Mutta tämä suosio ei riittänyt.  Juuri näiden ”horjuvien” päät van der Bellen käänsi takaisin. Värittömässä lentokoneinsinöörissä ei lopulta ollut sellaista viimeisten kampanjapäivien kansankiihottajaa, jota ehkä olisi tarvittu.

Se, joka nyt ajattelee, että oikeistopopulistien voittokulku on Euroopassa pysäytetty tai että se hidastuu merkittävästi, erehtyy. Ja pahasti.

Koko Itävallan kaoottinen presidentinvaali kaikkine uusimisineen ja lykkäyksineen oli kipakka korvapuusti  poliittiselle eliitille. Sen luoma ja pyörittämä rustottunut järjestelmä ei ole enää pitkään aikaan pystynyt tekemään välttämättömiä uudistuksia.

Vuosikymmeniä hallinneet valtapuoleet, sosiaalidemokraattinen SPÖ ja konservatiivinen ÖVP, eivät saaneet omia ehdokkaitaan edes vaalien toiselle kierrokselle. Tähän asti suuri koalitio on miehittänyt maan korkeimman poliittisen viran käytännössä vuorotellen.

Uusi liittopresidentti Alexander van der Bellen on EU:n ja kansainvälisen yhteistyön vannoutunut puolestapuhuja. Mutta hän on myös Itävallan ummehtuneen päätöksenteon arvostelija. Sitoutumatonta vihreätä äänestäneet halusivat hekin sanoa haisevan vastalauseensa valtapuolueille.

Kannatusmittauksissa FPÖ on Itävallan suurin puolue. Vaikka presidentinvaalit nyt hävittiin, edellytykset seuraavalle vyörytykselle ovat hyvät.

Vapauspuolueen puheenjohtaja Heinz-Christian Strache voi nousta liittokansleriksi seuraavissa parlamenttivaaleissa.  Ne saatetaan pitää jo ensi vuonna.

Alexander van der Bellen on ilmoittanut, ettei hän suostu liittopresidenttinä nimittämään vapauspuolueen edustajaa kansleriksi. Tätä lupausta on vaikea pitää, jos FPÖ saa murskavoiton vaaleissa.

Pahasti eksyksissä olevien EU-partiolaisten on helppo julistaa Itävallan vaalit ”merkittäväksi erävoitoksi”. Ikään kuin omaa säälittävää poukkoilua ei brittien kansanäänestyksen jälkeen olisi ollutkaan.

Mitään erävoittoa ei kuitenkaan saavutettu. Itävallassa otettiin korkeintaan aikalisä. Ne jotka toisin väittävät, sohivat pallon omaan maaliin. Oikeistopopulistit  ja heidän kannattajansa ärsyyntyvät entisestään.

Euroopan yhdentymisen edut ovat kiistattomia. Niiden puolustajilta vaaditaan kuitenkin perinteisen ylimielisyyden sijaan nyt kipeästi tervettä itsekritiikkiä ja konkreettisia näyttöjä.

Euron tulevaisuus näyttää edelleen vaarallisen sotkuiselta eikä pakolaisongelmaa ole pystytty ratkaisemaan kestävästi.

Hukka perii, jos komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker, jäsenmaiden johtajat ja muut eksyneet unohtavat kiireelliset savotat ja innostuvat vain hehkuttamaan van der Bellenin voittoa.

Lisää aiheesta:

Kommentti: EU-parlamentin oikeistopopulistiryhmää ei riidoista huolimatta kannata aliarvioida, ei varsinkaan, jos Unkarin Orban hyppää mukaanKommentti: Stubbin murskatappio oli Keski-Euroopan vanhoillisten korvatillikka pohjoismaisen edistyksen esitaistelijoilleMTV:n kirjeenvaihtajan analyysi: AfD:n voitto on tulikoe, jonka Saksan demokratia kestää – vaikka liitokset natisevat Kommentti: Saksan äärioikeisto jyrää, koska Merkel työnsi päänsä pensaaseenKommentti: Älä huoli Antti, Saksan toveri Martinilla menee lähes yhtä huonosti Kommentti: Saksassa poliitikko ei olekaan roisto eikä politiikka ole rikki
Tapio NurminenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tapio Nurminen
  • 12.12.201908:27
    Sanna Marin

    Kommentti: Sanna Marin on EU-huippukokouksen supertähti, mutta luvassa ei ole pelkkää Suomen suitsutusta

  • 08.11.201915:58
    Kommentti

    Kommentti: Karuja totuuksia politiikassa väistelevien olisi hyvä muistaa, että DDR meni konkurssiin koska totuus unohdettiin

  • 25.10.201919:38
    EU

    Kolmen kuukauden lisäaika torpattiin – Brexit-soppaa alusta asti seurannut toimittaja: "Tiellä oli Ranska ja Emmanuel Macronin itsetunnolla varustettu presidentti"

  • 18.10.201916:55
    Kommentti

    Kommentti: Maatalousmiljardeista riittää länkätystä, mutta kun Syyrian kriisiin pitäisi tarttua, EU on kuin jänis ajovaloissa

  • 17.10.201915:04
    Brexit

    Kommentti: Suomi aloitti EU-puheenjohtajuuskautensa yltiöpontevasti, mutta nyt kivireki on jämähtänyt mutaan – eikä hievahda helposti