Kolmoismurhaaja ja ex-jengijohtaja pääsee jouluksi kotiin – 18 vuotta istuneen Lauri "Late" Johanssonin liikkeitä seurataan teknisin välinein
Entisenä Natural Born Killers -jengin johtajana ja kolmoismurhaajana tunnettu Lauri "Late" Johansson pääsee jouluksi kotiin. Johansson kertoo Facebook-sivuillaan pääsevänsä valvottuun koevapauteen huomenna 12. joulukuuta.
Valvotulla koevapaudella tarkoitetaan koevapautta, jota valvotaan teknisillä välineillä. Niistä tunnetuin on jalkapanta, mutta valvontaa voidaan tehdä myös puhelimen avulla.
Valvotun koevapauden on Johanssonin mukaan määrä loppua 1. kesäkuuta, eli samana päivänä, kun hän pääsee ehdonalaiseen vapauteen.
Murhasi Remu Aaltosen veljen
Helsingin hovioikeus päätti viime tammikuussa päästä Johanssonin ehdonalaiseen vapauteen.
Johansson on syyllistynyt murhiin vuosina 2001, 1998 ja 1992. Henkirikoksista ehkä tunnetuin on Remu Aaltosen veljen Jari Aaltosen murha, jonka Johansson tunnusti. Kaikki henkirikokset tehtiin ampumalla, ja ne liittyivät huumebisneksiin tai rikollisjärjestön sisäiseen toimintaan.
Lisäksi tällä on tilillään lukuisia muita rikoksia, kuten törkeä huumausainerikos ja törkeän kiristyksen yritys. Johansson on istunut vankilassa 18 vuoden ajan.
Tuli uskoon kiven sisällä
Vankeustuomionsa aikana Johansson käänsi elämänsä suunnan. Hän erosi johtamastaan rikollisjärjestöstä, luopui päihteistä ja osallistui aktiivisesti opintoihin.
Johansson onkin eräs tunnetuimmista uskoon tulleista rikollisista, joka on käyttänyt poistumislupiaan vankilasta luennoidakseen erilaisissa hengellisissä tilaisuuksissa.
– Hakija oli muodostanut uusia ystävyyssuhteita ja hänen sosiaalinen verkostonsa oli monipuolinen, mikä hovioikeuden arvion mukaan edistää hänen mahdollisuuksiaan suoriutua siviilielämän vaatimuksista, hovioikeus kuvaili tammikuussa.
Johansson kertoi jo tuoreeltaan hovioikeuden päätöksen jälkeen, että uskoo pääsevänsä koevapauteen jo joulukuussa. Viisikymppisen miehen arvelut osuivat siis oikeaan.
Päihteiden sijasta vapaalla kutsuvat salitreenit
Radio Dein haastattelussa Johansson kertoi, että hänellä on paljon opeteltavaa normaalin arkielämän kanssa. Hän suunnitteli elättävänsä itsensä puhumalla ja kirjoittamalla.
Samaisessa haastattelussa hän arveli, että päihteet ovat selkein riski hänen uudelle elämälleen. Niin kauan kun hän pysyy niistä erossa, hän uskoo pärjäävänsä. Vapaalla huumeiden sijaan hän aikookin suunnata salille kyykkytreeneihin.
Valvotusta koevapaudesta kertoi aiemmin Iltalehti.
Uusimmat
-
11:49
Hyundain WRC-tähti täräytti penkkaan Keski-Suomessa
-
11:43
ISW: Venäjä valmistautumassa hyökkäykseen – saattaa mobilisoida jopa 200 000 sotilasta
-
11:40
Poliisilla päihteidentäyteinen yö Hämeessä: Forssassa puhallettiin lähes 3 promillea – viisikymppinen mies kärähti ratista 19. kerran vuoden sisään
-
11:35
Salkkarit-hahmo tivaa selitystä: "Te flirttailitte"
-
11:34
Norjan öljyrahasto kutistui viime vuonna yli 150 miljardilla eurolla
-
11:26
Työsuhdeautokin menee välittömästi käyttökieltoon tästä unohduksesta – "Ei tarvitse kantaa huolta kolmen ensimmäisen vuoden aikana"
-
11:21
IIHF-pomo avautuu MTV Urheilulle – haluaa Venäjän nopeasti takaisin: "Konflikteja on kaikkialla"
-
11:08
Olympiapäättäjiltä vastalause Ukrainalle – Volodymyr Zelenskyin "loukkaava lausunto" oli liikaa
-
10:49
Kuntien asukaskohtaiset päästöt julki, maakuntien kärjessä Kainuu: "Yksityisautoilu on iso tekijä" – Ruoan päästöt pienimpiä kaupungeissa
-
10:25
Perussuomalaiset leikkaisi kehitysavusta, KD tyrmää: "Varsin kyseenalaista" – katso, kuinka nuoret tulistuivat talouskeskustelusta
-
10:15
Ensitreffit alttarilla -Niinan ja Larin esikoinen sai nimen: "Haluttiin joku voimakas nimi"
-
10:13
Pakistanin moskeijaräjähdyksessä kuolleiden määrä jo 89 – uhriluvun odotetaan nousevan edelleen
-
10:07
Yleinen vaiva koskettaa lähes kaikkia suomalaisia: Kehossa mylläävä tulehdustila altistaa useille kansantaudeille
-
10:05
Väkivaltarikos espoolaisessa päiväkodissa: Äiti hyökkäsi toisen äidin kimppuun
-
10:04
Brittitiedustelu: Venäjä edennyt Donetskissa ja lisää painetta alueella – MTV seuraa sotaa
-
10:00
Putinin ex-puheenkirjoittaja: Sotilasvallankaappaus tulossa mahdolliseksi Venäjällä, hetki koittaa vuoden sisällä
-
09:57
Suomessa toiseksi vähiten korruptiota maailmassa – suomalaiset poliitikot kuitenkin "kiusallisen huonoja arvioimaan korruptioriskejä"
-
09:50
MTV sodan polttopisteen liepeillä: "Venäjän tavoitteena on pussittaa Ukrainan joukot"
-
09:20
Fani paljasteli suorassa lähetyksessä – toimittaja kiusallisessa tilanteessa: "Tissini ovat aidot"
-
08:44
Sekä diesel että bensa kallistui tammikuussa
-
Lataa lisää