Helsingin poliisi tiedottaa tutkivansa murhaa, josta epäillään kolmea vuonna 2004 syntynyttä, 16-vuotiasta poikaa.
Uhri on poliisin mukaan niin ikään vuonna 2004 syntynyt, siis 16-vuotias nuori. Osalliset tunsivat toisensa ennen väkivallantekoa.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Marko Forss Helsingin poliisilaitokselta kertoo, että uhriin oli kohdistettu vakavaa ja pitkäkestoista väkivaltaa eri puolille kehoa.
Väkivallan katsotaan olleen erityisen julmaa ja raakaa.
– Poliisi ei avaa tekotapaa tässä vaiheessa tarkemmin, koska esitutkinta ja tapahtumien selvittäminen on vasta alkuvaiheessa, Forss toteaa tiedotteessa.
Tutkinnanjohtaja MTV:lle: 16-vuotiaat murhaepäillyt kohdistivat uhriin kymmeniä minuutteja kestänyttä väkivaltaa – "Ovat erittäin katuvaisia"
Uhrin ruumis löydettiin vasta päiviä myöhemmin
Helsingin poliisin tietojen mukaan murha tapahtui viime perjantaina Koskelan sairaalan läheisyydessä Helsingissä.
Uhri löydettiin vasta päiviä myöhemmin, 7 joulukuuta. Poliisi otti samana maanantaipäivänä kiinni kolme 16-vuotiasta poikaa, joiden epäillään syyllistyneen raakaan tekoon.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
