Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alaikäisten henkirikoksissa karu piikki tänä vuonna – alle 18-vuotiaiden tekemiä epäiltyjä tapon yrityksiä peräti 35, kun edellisinä vuosina luku on ollut 6 ja 7

2:21Alaikäisten tekemien epäiltyjen henkirikosten määrä on moninkertaistunut Suomessa tämän vuoden aikanaSeitsemän uutiset kävivät läpi aihetta lähetyksessän – katso uutisjuttu tästä.
Julkaistu 10.11.2020 15:41
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

MTV Uutisten saamien tietojen mukaan alaikäisten tekemät epäillyt henkirikokset ovat Suomessa moninkertaistuneet tämän vuoden aikana. 

Tähän mennessä vuotta poliisin tietoon on tullut 43 alle 18-vuotiaiden tekemää epäiltyä henkirikosta, kun aikaisempina vuosina luku on ollut 9-16. 

Suurin osa henkirikosepäilyjä on luokiteltu tapon yritykseksi. Epäilyjen määrä tänä vuonna tässä luokassa on 35, kun kahtena aiempana vuonna niitä on ollut 6 ja 7. 

1011-henkirikos-taulukko-alle18v

Lue myös: Vallilan henkirikoksesta epäiltyä 16-vuotiasta lastenkotikarkuria epäillään myös tapon yrityksestä – puukotti sivullista Tampereella viime kuussa

Taustalla yleisesti alkoholia tai huumeita

Korona-aikana alkoholin käyttö on siirtynyt yhä enemmän ravintoloista koteihin. Väkivallan taustalta löytyy yleisesti alkoholia tai huumeita. 

– Suomalaiseen väkivaltaan liittyy oleellisesti alkoholi. Niitä tapahtuu ravintolaelämässä ja yöelämässä ja se on monesti nuorten miesten kukkoilua, kertoo poliisitarkastaja Pekka Heikkinen Poliisihallituksesta. 

– Sitten on lisäksi kotien sisäistä väkivaltaa. Korona-aikana ravintolaelämää on ollut vähemmän ja alkoholia on käytetty enemmän kotona. Ravintoloissa kaverit ja sivulliset pääsevät väliin, kotona kukaan ei välttämättä tule väliin. Se selittää tätä kehitystä.

Heikkisen mukaan tilanne on näkynyt myös hälytysten laadussa. 

– Perheväkivalta ja kotihälytykset ovat lisääntyneet merkittävästi. Siellä on uhreina myös lapsia ja nuoria. Kyseessä on myös ylisukupolvinen ilmiö eli lapset omaksuvat vanhempien tavan toimia väkivaltaisesti, Heikkinen jatkaa.

Pekka Heikkinen

"Väkivaltaan voi myös tottua"

Poliisitarkastaja Heikkinen ymmärtää nuorten tarvetta kokoontua yhteen. 

–Yleensä se on tervehenkistä, mutta korona-aikana ei ole ollut tavanomaisia kohtaamispaikkoja ja sitten on etsimällä etsitty paikkoja. Kun sellaisiin paikkoihin kokoontuu porukkaa, joissa eletään muutenkin epämääräistä elämää, päihteitten myötä tilanteet kärjistyvät. 

– Väkivalta voi myös olla jatkuvasti läsnä eli siihen voi myös tottua ja sitä aletaan pitää ratkaisumallina. Mitä enemmän perheessä on sosiaalisia ongelmia, siinä on sitten eväät elämänhallinnan totaaliseen menetykseen. 

MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa puhuttiin alaikäisten tekemistä puukotuksista viikko sitten. Katso video!

3:04Vallilan puukotus hiljattain järkytti koko maata – rikostarkastaja kommentoi raakaa tapahtumaketjua

Lisää aiheesta:

Uusi poliisiylijohtaja MTV:lle: Väkivaltarikollisuuden kuva Suomessa on murroksessaNuoria väkivaltavankeja entistä enemmän – "True crime -maailman ihannointi näkyy"Nuorten väkivaltarikokset räjähtivät valtavaan kasvuun, jopa 10-vuotiaat ryöstävät – syitä pahaan oloon on koronasta kaveripiiriin: "Elämä vie rikolliseen suuntaan"Nuorten tekemä väkivalta raaistunut, teräaseita yhä useammalla – onko Suomessa jo viitteitä jengeistä?Sisäministeri Ohisalo nuorten raaoista väkivaltarikoksista: "Täytyy tunnustaa, että hyvinvointivaltio epäonnistuu"Henkirikosten määrä lisääntyi selvästi viime vuonna – "Ryyppykaveri juovuspäissään tappaa ryyppykaverin"
NuoretRikosepäilytHenkirikoksetPoliisiKotimaa
Poliisitarkastaja Pekka Heikkisen mukaan myös perheväkivalta ja kotihälytykset ovat lisääntyneet merkittävästi. Uhreina on myös lapsia ja nuoria.

Tuoreimmat aiheesta

Nuoret
  • 05:42
    Diabetes

    Uutissuomalainen: Esidiabetes yleistynyt voimakkaasti lapsilla

  • 12.12.14:20
    Liikunta

    Varusmiesten kunto on parantunut – näin se tapahtui

  • 12.12.12:45
    Nepsy

    Tutkimus: Pojat saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa

  • 12.12.08:53
    Opiskelu

    Enemmistö ylioppilaista ei saanut opiskelupaikkaa

  • 11.12.10:34
    Verkkohuijaukset

    Nuoria poikia huijataan häijyjen rikosten uhreiksi – KRP:ltä vakava vetoomus