Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kokoomuksen Multala: Päiväkotien henkilöstömitoituksen heikennys tämän hallituksen "häpeäpilkku"

Päiväkodeissa työskentelevät osoittivat mieltään varhaiskasvatuslakiesitystä vastaan vedoten lasten turvallisuuteen ja eri ammattiryhmien tasa-arvoisuuteen.
Päiväkodeissa työskentelevät osoittivat mieltään varhaiskasvatuslakiesitystä vastaan vedoten lasten turvallisuuteen ja eri ammattiryhmien tasa-arvoisuuteen.
Julkaistu 25.04.2018 17:59
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

@LepistoJoonas

Viiden ammattiliiton yhteinen mielenilmaus sulki keskiviikkona pääkaupunkiseudulla yli sata päiväkotia. Päiväkodeissa työskentelevät osoittivat mieltään varhaiskasvatuslakiesitystä vastaan vedoten lasten turvallisuuteen ja eri ammattiryhmien tasa-arvoisuuteen. 

– Tämä vie siihen, että nykyisistä lastenhoitajista, joita on henkilöstöstä kolme viidesosaa, on jatkossa enää kolmannes. Lapsen näkökulmasta se tarkoittaa turvattomuutta. Ryhmäkoot kasvavat ja sitä myöten henkilöstö kuormittuu, arvioi Jytyn puheenjohtaja Maija Pihlajamäki lain vaikutuksia.

Ryhmäkoot puhuttivat

Ay-väkeä risoi erityisesti nykyiset ryhmäkoot. Niihin halutaan muutos.

Paikalle kokoontui tentattavaksi sivistysvaliokunnan jäseniä. Opposition edustajat luonnollisesti kritisoivat lakiesitystä, mutta myös hallituksen riveissä koettiin itsekriittisyyttä.

Kokoomuksen Sari Multala piti hallituksen aiemmin tekemää päätöstä päiväkotien henkilöstömitoituksen heikentämisestä nykyisen hallituksen häpeäpilkkuna.

Tähän vasemmistoliiton Li Andersson vastasi kysymällä, että eikö hallitus aio korjata myöntämäänsä virhettä.

Puhuja toisensa perään kannusti väkijoukkoa kamppailemaan parempien palkkojen puolesta. 

Uutta varhaiskasvatuslakia on perusteltu muun muassa sillä, että tutkimusten mukaan alan korkea koulutus on yksi varhaiskasvatuksen keskeinen laatutekijä. Lakiesityksellä tavoitellaan koulutustason nostamista niin, että tulevaisuudessa kaksi kolmesta päiväkodin työntekijästä on korkeakoulutettuja.


Nykyhenkilöstön kelpoisuudet säilyvät ja tehtäväkuvia selkeytetään. Henkilöstömitoitus pysyy nykyisen kaltaisena. 

Lisää aiheesta:

Hoitajaliiton tuore puheenjohtaja huolissaan hoitajamitoituksen laskemisesta: "Äärirajoille venymisiä tulee lisää"Hoitajamitoituksen siirtymäaikaa jatketaanPäiväkodeissa muhii työvoimapulapommi – "Tarvitsemme 10 000 työntekijää, kun nyt puhutaan sadoista""Tilanne on erittäin huolestuttava" – Ministerit haluavat seuraavan hallituksen tarkastelevan varhaiskasvatuslakiaValtiovarainministeri Saarikosta hallitus on tehnyt virheen: Vaatii nyt hoitajamitoituksen lykkäämistä ja lievennyksiä päivähoidon pätevyysvaatimuksiinKuumentuneessa välikysymyskeskustelussa penättiin Kokoomuksen hoitajamitoituskantaa: "Mitä tarkoittaa mitoitus, joka ei ole numero?"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:30
    OP

    OP:n nimi muuttuu

  • 07:30
    Sankaritarinat

    Aamulla rouva olisi jo kuollut – Dante-koira pelasti naapurin

  • 07:30
    Sankaritarinat

    Vauva ei hengittänyt, Amy-terrieri herätti vanhemmat: Nämä 13 urotekoa palkitaan sankarikoiran tittelillä

  • 07:30
    Sankaritarinat

    Vaimonsa ampunut mies väijyi poliisipartiota kiväärin kanssa – Hero-sankarikoira pelasti

  • 06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen