Presidentti Mauno Koiviston surusaattoa seuraamaan tulevilta kansalaisilta toivotaan korrektia ja kunnioittavaa käytöstä, kuten hautajaisissa yleensäkin, sanoo valtioneuvoston viestintäpäällikkö Päivi Paasikoski.
0:40
Tapakouluttaja Helena Valosen mukaan kunnioittava käytös on ennen kaikkea sitä, että surusaattuetta seurataan rauhassa ja hiljaa eikä huudella mitään. Kun muistosaatto menee ohi, miehet ottavat lakin pois päästä ja hiljentyvät, Valonen sanoo.
– Ja jos haluaa, voi tehdä vielä pienen kunnioittavan kumarruksen. Se on ikään kuin vahvistus itselle ja kiitos Koivistolle, että hän on ollut presidenttinä.
Kännykät kiinni kirkossa - Ei kuvia
Tuomiokirkkoon menevien kansalaisten on suljettava kännykät. Kuvia ei saa ottaa siunaustilaisuuden aikana.
