Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohutulla VTV-pomo Yli-Viikarilla maisteritutkinto taideaineista – huippukoulut täydentäneet koulutusta

Lehtikuva
Julkaistu 28.03.2021 20:16

MTV UUTISET - KAUPPALEHTI

Valtiotalouden tarkastusviraston pääjohtaja Tytti Yli-Viikarin tutkintotiedot löytyivät hänen virastoltaan tutkintotodistusten kateissaolon noustua otsikoihin.

Valtiontalouden tarkastusvirasto toimitti tutkintotiedot pääjohtaja Tytti Yli-Viikarista, kun Kauppalehti kertoi, ettei se saanut tietoja Yli-Viikarin urapolun alusta valtiovarainministeriöstä eikä valtionhallinnon palvelukeskus Palkeesta.

Lue myös: Kauppalehti: Todisteet VTV-pomo Tytti Yli-Viikarin huippuyliopistojen tutkinnoista kiven alla – VTV laittoi tutkintotiedot kiireesti julki asian noustua otsikoihin

Yli-Viikarilla on maisteritutkinto Sorbonnen yliopistosta estetiikasta ja taideaineista, se sisältää maininnan, että Yli-Viikari hallitsee kulttuuriprojektien laatimisen ja toimeenpanon.

Opetushallitus on tunnustanut tutkinnon ylemmäksi korkeakoulututkinnoksi.

Lisäksi Yli-Viikarilla on ENA:sta tutkinto. Vastaava koulutus ENA:ssa kestää nykyään 13 kuukautta ja siihen sisältyy kolmen kuukauden työharjoittelu.

Vastaavanlainen tutkinto Yli-Viikarilla on College of Europesta. Tämä koulutus on eurooppalaisen politiikan ja hallinnon saralta.

Nämä kaksi jälkimmäistä tutkintoa eivät ole varsinaisia yliopistollisia loppututkintoja, mutta arvostettuja täydennyskoulutuksia.

Valtiovarainministeriöön nimikirjaotteen mukaan Yli-Viikari on tullut EU-avustajaksi määräaikaiseen virkasuhteeseen 2005 ja siitä siirtynyt controller-toimintoihin 2006 lainsäädäntöasiantuntijan nimikkeellä.

2007 Tytti Yli-Viikari siirtyi Valtiotalouden tarkastusvirastoon johdon asiantuntijaksi ja nyt hän on pääjohtaja.

Lisää aiheesta:

Tytti Yli-Viikari ja Tomi Lounema hakevat valtiovarainministeriön alivaltiosihteerin virkaa Tytti Yli-Viikari MTV:n erikoishaastattelussa: Nämä teokset ovat olleet erotetulle pääjohtajalle tärkeitä kohun keskelläLännen Media: Irtisanottu Tytti Yli-Viikari halukas palaamaan VTV:n johtotehtäviin – "Ilman muuta olen kiinnostunut"VTV:n erityistilintarkastus: Pääjohtaja Yli-Viikarin matkalaskuissa paljon puutteita – useita viraston kalliita hankintoja ei ole kilpailutettuKauppalehti: VTV:n Yli-Viikari ohitti työnhakunsa alussa monta ammattijuristia – oikeuskansleri Tuomas Pöysti avitti urallaKauppalehti: Todisteet VTV-pomo Tytti Yli-Viikarin huippuyliopistojen tutkinnoista kiven alla – VTV laittoi tutkintotiedot kiireesti julki asian noustua otsikoihin
Valtion budjettiTalousRahaKoulutusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valtion budjetti
  • 19.10.17:00
    Ruotsalainen kansanpuolue (RKP)

    Osa alueista joutuu rikkomaan lakia – Adlercreutz MTV:lle: Hallituksen puututtava Etelä-Karjalan ahdinkoon

  • 17.10.10:53
    Politiikka

    Suomi-kärryyn löytyi jarru, nyt tarvittaisiin kaasukin: "Monta vaalikautta niukkuuden jakamista"

  • 16.10.05:45
    Elokuvat

    Turku on netonnut miljoonia kansainvälisillä elokuvilla: "Väki oli haltioissaan"

  • 14.10.18:02
    Eduskunta

    Tästä puolueet tarkalleen sopivat historiallisessa sovussa – lue koko sopimus velkajarrusta

  • 14.10.17:14
    Petteri Orpo

    Orpo MTV Uutisille: Vaikea ajatella velkajarrua vastustavaa puoluetta hallituksessa