Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohuräppäri lopettaa uransa syntymäpäivänään – etsii paikkaa viimeiselle keikalle

Juno esiintyi Helsingin Taiteiden yössä 24. elokuuta 2017.
Juno esiintyi Helsingin Taiteiden yössä 24. elokuuta 2017.Lehtikuva
Julkaistu 27.11.2017 16:29

MTV VIIHDE

Vuonna 2004 ensimmäisen EP:nsä julkaisseella Junolla on jäänyt räppärin sanojen mukaan lähes 150 kappaletta julkaisematta.

Hiphop-tähti Juno eli Jon Korhonen, 30, ilmoitti viikonloppuna Instagram-tilillään lopettavansa uransa räppärinä. Juno kirjoittaa kuvapostauksensa yhteydessä lähtevänsä keikkailun lopettaneen Nopsajalan ja uransa ensi elokuussa päättävän Cheekin viitoittamalle tielle.

– Lopetan urani 5. tammikuuta 2019. Sitten on tullut nähtyä kaikenlaista, monet klubit, monet taistelut frendien kanssa, menetetty huippuideoita, on jäänyt vajaa 150 julkaisematonta biisiä erinäisistä naurettavista syistä levy-yhtiöissä! räppäri kirjoittaa.

– Päädyin tähän ratkaisuun pitkän pohdinnan jälkeen, etten ole kuin Litmanen (Jari, jalkapalloilijatähti joka ei ole virallisesti ilmoittanut uransa päättymisestä) ja vedä 50-vuotiaaksi asti, vaan lopetan vielä kun ehdin tehdä muuta!

Juno kirjoittaa, että hän ei ole saanut tehdä omanlaistaan musiikkia sen jälkeen, kun hän siirtyi Monsp-levy-yhtiöstä niin sanotusti isommille kentille.

– En voi väittää, etteikö biisit olisi itse osin tehtyjä, mutta tuotantopuolella olisin ollut enemmän muusikko ja taiteilija, johon ei koskaan annettu mahdollisuutta. Ja koska paskaa ei jaksa loputtomiin, ajattelin ajan olevan oikea jäädä pois scenestä vielä kun sen murto-osan kehtaa edes sanoa siihen kuuluvansa, mies avautuu.

Juno insta 1

Uusimmassa Instagram-postauksessaan Juno kertoo hoitavansa vuonna 2018 ennalta sovitut hommat ja toistaa, että miehen räppiura päättyy 5. tammikuuta 2019.

Kyseisenä päivänä Juno täyttää 32 vuotta.

– Te fanit olette yksi asia, miksi tätä kaikista vastoinkäymisistä huolimatta on jaksanut tehdä ja teille myös tehdään vuoden 2018–2019 kattaus. Missä sinä siis haluaisit nähdä minut keikalla viimeisen kerran? Juno kyselee Instagram-seuraajiltaan.

Juno insta 2

Katso alla Junon ja Palefacen yhteishaastattelu Huomenta Suomessa syyskuulta 2016.

11:00Juno: Syrjäytyminen ja turhautuminen koskee suurta osaa ihmisistä

Lisää aiheesta:

DJ Ibusal odottaa Gasellien taukoa helpottunein, mutta myös pelokkain tunnelmin – avaa taukopäätöksen taustojaTänä vuonna vain yhden keikan heittänyt räppäri Ibe paljastaa, jatkaako samalla taktiikalla myös ensi vuonnaAsiantuntija Cheekin lopettamispäätöksen taustoista: "Hän päätti valita kahdesta pahasta sen pienimmän"Hausmyllyn Enzo ja Roope Salminen väittelevät somessa: "Jokainen esiintyköön omalla tyylillään"Cheek avautuu mielenterveydestään Ellessä: "Ensimmäisen kerran hakeuduin hoitoon vuonna 2006"Megasuosittu Cheek lopettaa – näin räppäritähti on puhunut urastaan vuosien varrella
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 17:16
    Euroviisut

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

  • Eilen16:27
    Euroviisut

    Nyt lähti Espanja – Ylen johtaja kommentoi Israel-boikottia

  • Eilen13:13
    Euroviisut

    Espanja ei osallistu Euroviisuihin, jos Israel on mukana

  • Eilen08:42
    Tarja Turunen

    Tarja Turusen keikkajärjestäjä meni konkurssiin – näin laulaja pelasti kiertueen

  • 14.9.14:24
    Huomenta Suomi

    Arppa paljastaa, kuinka hänestä tuli muusikko kouluja käymättä: "Olen ahminut"