Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirkko selvittää vihkioikeudesta luopumisen vaikutuksia

Vihkioikeudesta luopumista on esitetty yhdeksi kirkon vaihtoehdoksi sen suhtautumisessa tasa-arvoiseen avioliittolakiin.
Vihkioikeudesta luopumista on esitetty yhdeksi kirkon vaihtoehdoksi sen suhtautumisessa tasa-arvoiseen avioliittolakiin. Lehtikuva
Julkaistu 26.01.2017 15:34

MTV UUTISET - STT

Piispainkokous selvittää kirkkohallituksen kanssa, millaiset vaikutukset vihkioikeudesta luopumisesta olisi kirkolle. 

Piispainkokous päätyi tänään kokouksessaan siihen, että selvityksessä kartoitetaan laajasti avioliittoon vihkimisen merkitys kirkolle. Selvityksessä kartoitetaan myös, mitä vaihtoehtoja kirkolla on ja mitä vaikutuksia niillä voi olla.  

Taustaselvityksen tekee professori Eila Helander. Piispainkokous asetti taustaselvityksen tekijän tueksi myös ohjausryhmän, jonka puheenjohtajaksi nimettiin arkkipiispa Kari Mäkinen ja jäseniksi kansliapäällikkö Jukka Keskitalo, Kirkon tutkimuskeskuksen vs. johtaja Kimmo Ketola, kirkkoneuvos Pirjo Pihlaja ja piispainkokouksen pääsihteeri Jyri Komulainen. 

Selvityksen on tarkoitus valmistua lokakuun loppuun mennessä. Kirkolliskokoukseen asia etenisi toukokuussa 2018.  

Kirkolliskokouksen edustaja Risto Tuori teki viime keväänä aloitteen, että kirkkohallitus selvittäisi kirkon vihkimisoikeudesta luopumista. 

Vihkimisoikeudesta luopumista pidetään yhtenä kirkon vaihtoehtona sen suhtautumisessa tasa-arvoiseen avioliittolakiin. Kirkon vihkioikeudesta luopuminen tarkoittaisi käytännössä sitä, että siviilivihkiminen tulisi pakolliseksi. Kirkko voisi yhä tehdä kirkollisia vihkimisiä vastaavia seremonioita, kuten siunauksia, mutta niillä ei olisi juridista vaikutusta.  

Lisää aiheesta:

Herätysliikkeiltä huutia: "Piispainkokous ylitti toimivaltansa avioliittoasiassa"Onko muita kuin miehen ja naisen välisiä avioliittoja, pohtii kirkolliskokousPiispainkokous esittää kirkolliskokoukselle kahta rinnakkaista avioliittomalliaEvankelis-luterilainen kirkko ei ala vihkiä samaa sukupuolta olevia pareja – päätös äänin 59–46Kirkolliskokous kokoontuu pohtimaan kirkon vihkimisoikeuttaOikeudellinen selvitys: Kirkko päättää yhä vihkimiskäytännöistään
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:27
    Eurojackpot

    Eurojackpotista Suomeen yli 190 000 euron potti

  • Eilen20:21
    Pyhäjärvi

    Pyhäjärvellä suuri tulipalo – paikalla 11 pelastusyksikköä

  • Eilen19:28
    Kela

    Lasse Lehtonen kutsuttu Kelan valtuutettujen eteen

  • Eilen18:53
    Itämeri

    Poikkeuksellisen lämmin Itämeri voi aiheuttaa lumikaaoksen

  • Eilen18:24
    Viiden jälkeen

    Jättiyllätys suorassa lähetyksessä: Juha Föhr, 67, palasi sääkarttojen eteen