Kirjoituskilpailu rintamamiestaloista
Rintamamiestalojen historiaa ja jälleenrakennuskauden rakentamista Oma Koti 05 -messuilla esitelleen näyttelyn yhteydessä on julkistettu "Olin rakentamassa rintamamiestaloa" -kirjoituskilpailu, jonka tavoitteena on dokumentoida rintamamiestalojen rakentamisen historiaa.
Suomen Asuntotietokeskus järjestää yhdessä Suomen Omakotiliitto ry:n, Rakennustietosäätiö RTS:n ja Suomen Messujen kanssa kirjoituskilpailun, jonka tarkoituksena on koota 1940- ja 1950 -luvuilla rintamiestaloa rakentamassa olleiden henkilöiden muistikuvia ja kokemuksia rakentamisvaiheesta.
- Kirjoitukset pyydetään toimittamaan
- 30.9.2005 mennessä
- mieluiten sähköpostilla: info@asuntotieto.com
- tai kirjeitse osoitteella
- Suomen Asuntotietokeskus, Malminrinne 1 B, 00180 Helsinki.
Kaikkien osallistuvien kesken arvotaan Viking Linen kahden hengen luksusristeily Tukholmaan sekä viisi Rakennustieto Oy:n kirjapalkintoa.
"Vaikka sodan käynyt varsinainen rakentajasukupolvi on jo väistymässä, monet heidän perheenjäsenistään osallistuivat rakentamiseen aktiivisesti ja heillä on arvokasta muistitietoa ja ajan kuvaa tallennettavaksi. Kirjoituksista toivotaan saatavan oppeja myös rintamamiestalojen kunnossapitoon ja oikeaoppiseen perusparantamiseen," kertoo kirjoituskilpailua ja näyttelyä koordinoiva Jouko Taskinen Suomen Asuntotietokeskuksesta.
Kilpailussa arvioidaan tekstin sytyttävyyttä ja tarinan selkeyttä sekä liitteenä olevien kuvien ja asiakirjojen havainnollisuutta. Raadin valitsemista parhaista kirjoituksista toimitetaan kirja, jonka kustantaa Rakennustieto Oy. Kirja julkistetaan Oma Koti -messuilla keväällä 2006. Kirjaan tulee myös rintamamiestalon lyhyt historiikki sekä kuvia alkuperäisistä piirustuksista ja asiakirjoista. Kaikki kirjoitukset lahjoitetaan Suomen rakennustaiteen museolle tutkijoiden hyödynnettäväksi. Valittuja kirjoituksia voidaan julkaista myös Suomen Omakotilehdessä.
Katoavaa osaamista
"Rintamamiestalot ovat katoavaa rakennusperinnettä, jonka tallentamisella on jo kiire.1940- ja 50-lukujen rakentamisesta voi ottaa paljon oppia. Rakenteiden yksikertaisuus ja toimivuus, materiaalien kierrätys ja pakonkin sanelema rakentamisen ekologisuus ovat edelleen tavoiteltavia asioita," Taskinen sanoo.
Jouko Taskisen mukaan tarina voi alkaa talotyypin ja piirustusten valinnasta, rakennusluvasta, rahoituksen järjestämisestä ja jatkua rakentamiseen, perustuksiin, harjakorkeuteen ja edelleen sisustustöihin.
- Ketkä osallistuivat rakentamiseen, miten tarvikehankinnat hoidettiin kun kaikesta oli pulaa, mistä saatiin huonekalut? Huumoriakaan ei pidä unohtaa. Yhteis- ja talkoohenki oli voimissaan. Lopuksi voi lyhyesti kertoa miten sisustaminen, muutto ja asuminen sujuivat. Kirjoituksen ihannepituus on 2-5 sivua. Mukaan voi liittää kopioita valokuvista ja piirustuksista sekä muista rakentamiseen liittyvistä asiakirjoista, Taskinen täsmentää.
- Lisätietoja:
- Suomen Asuntotietokeskus Jouko Taskinen
- jt-kehitys@kolumbus.fi
- gsm 0400 426 194
Uusimmat
-
06:17
Putin puhuu kriisien keskellä Venäjän tilasta – aiheiksi uskotaan Navalnyitä, Valko-Venäjää ja koronaa
-
06:15
Aleksander Barkov mukana löylyttämässä Columbuksen suomalaisvahtia – Tuukka Rask huimassa iskussa
-
06:12
Sukeltajat löysivät jumiin jääneen valtavan kilpikonnan – vaaniva hai teki pelastusoperaatiosta vaarallisen
-
05:57
Niki Juuselalta kovia väitteitä F1-tähdistä Imolan huippukisan jälkeen – asiantuntijoilla täysi työ pitää huippukuskien puolia
-
05:56
Iltalehden toimittaja oikeuteen loukkauksia jakelevan oululaispoliitikon kunnian loukkaamisesta Twitterissä
-
05:49
Lapsiperheen paritalohelvetti: Naapurit katkaisivat veden lähes viikoksi – riidasta leimahti vuosien oikeustaisto
-
05:45
SM-liigan pudotuspeliottelussa uudenlainen käänne: videotarkistus johti ulosajoon
-
05:32
Presidentti Biden George Floyd -oikeudenkäynnistä: Tuomio suuri askel kohti oikeudenmukaisuutta – Obamakin kommentoi asiaa
-
05:30
Tämä on se hetki, kun Juhani Peltonen herää ihastelemaan luonnon kauneutta – katso kameralle taltioituneet upeat luontokuvat
-
00:07
George Floydin kuolemasta syytetty poliisi syyllinen
-
23:45
SM-liigan runkosarjan ykköstähti säväytti, HIFK:lta ja KalPalta jatkoeräratkaisut – katso illan kaikki maalit
-
23:21
HIFK:lla nyt kolme ottelupalloa – Jesse Saarinen nousi sankariksi shokkikäänteen jälkeen
-
22:48
Yhdysvallat vaati Venäjää päästämään lääkärit välittömästi Navalnyin luokse – uhkauksia seurauksista
-
22:32
SM-liigan puolivälieräillassa isoja käänteitä – KalPa meinasi sulaa, Tappara-hyökkääjältä kohtalokas hölmöily
-
22:08
HIFK toipui draamasta – Kärpät ahtaalla SM-liigan pudotuspeleissä
-
22:00
Hallitus julkistaa keskiviikkoaamuna suunnitelmansa Suomen kampeamiseksi koronakuopasta – seuraa suorana
-
21:55
Myyrä-sarjassa väki vähenee ja tunnelma kiristyy: "Onhan tää nyt suoraan sanottuna persiistä"
-
21:34
Pysäyttävä video: 7- ja 13-vuotiaat pelastetaan joesta – rajalla yksin kulkevat lapset ovat vaarassa joutua hyväksikäytön uhreiksi
-
21:30
Paras vuosi ikinä -tähti paljastaa, mistä tietää pokan pettävän: "Paljastun aina"
-
21:12
Valtava määrä joukkoja – Venäjällä on enemmän sotilaita Ukrainan rajalla kuin Krimin miehityksen alkaessa
-
Lataa lisää