Raakel Inkeri: Valkoista ja mustaa. Etelä-Afrikka apartheidista nykypäivään (Siltala.2024). 270 s.
Etelä-Afrikassa ANC on ollut vallassa viimeiset kolme vuosikymmentä. Sitä ennen se ei edes teoriassa olisi voinut istua hallituksessa. Etelä-Afrikka oli valkoihoisen ylivallan valtio, jota määritteli lattiasta kattoon ja seinästä seinään lakeihin kirjattu rotuerottelu, apartheid.
Etelä-Afrikasta väitöskirjan tehneen Raakel Inkerin kirja on ajankohtainen kahdesta syystä.
Etelä-Afrikassa on tänä vuonna vaalit (tarkka ajankohta on yhä auki), ja ANC voi syystäkin menettää ehdottoman valta-asemansa. Etelä-Afrikka kuuluu Brics-maihin, joten sen ääni kuuluu jättimantereen ulkopuolellakin.
Toinen asia on moraalinen.
Rasistinen apartheid-järjestelmä oli niin syrjivä kuin voi olla. Sen pöyristyttävä epähumaaniuus ja väkivalta tulee Inkerinkin kirjassa karusti esiin, ja se on eurooppalaisen maailmankäsityksen synkeimpiä alhoja. Se kertoo, kuinka vaikeaa on jättää menneisyys taakseen.
Jos ei usko, kannattaa lukea tämä kirja. Ei koskaan enää, voi apartheidin kohdalla todeta.
Etelä-Afrikka on väestöllisesti kirjava kuin maan nykyinen lippu, mutta hollantilaisten ja brittien muuttoliikettä seuranneiden segregaation ja apartheidin ajan (1948–1994) seurauksena sosioekonomisen, terveydellisen ja kaiken muun pyramidin huipulla ovat yhä valkoihoiset.

