Kiista piereskelevästä yksisarvisesta ratkesi viimein – Elon Musk ja taiteilija paiskasivat kättä

Teslan toimitusjohtaja Elon Musk ja coloradolaistaiteilija Tom Edwards ovat päässeet sopuun niin sanotussa yksisarviskiistassa.
Pääkuvan videoTältä Audin ensimmäinen sähköauto näyttää sisältä |
Tesla-pamppu Elon Musk fanittaa piereskeleviä yksisarvisia. Hän julkaisi viime vuoden helmikuussa Twitter-tilillään kuvan kahvimukistaan, jossa oli coloradolaisen taiteilija-savenvalajan Tom Edwardsin suunnittelema kuva ilmavaivoista kärsivästä taruolennosta. Musk kertoi mukin olevan yksi hänen suosikeistaan.
Kuukautta myöhemmin Musk twiittasi kuvan lähes identtisestä hahmosta, joka ei kuitenkaan ollut Edwardsin piirtämä tai hyväksymä, vaan Muskin oma tuotos. Tämä hahmo päätyi myös Teslan infotainment-järjestelmästä löytyvän piirustussovelluksen kuvakkeeksi ja jopa yhtiön viralliseen joulukorttiin.
Alla Edwardsin suunnittelemia kahvimukeja
Ja Tesloihin päätynyt piirustus.
Riita poikki
Aiemmin tänä vuonna Edwardsin tytär nosti asian esille Twitterissä ja pyysi Muskilta selitystä. Musk vastasi hieman tylysti, että taiteilija saa haastaa hänet oikeuteen ja vaatia korvauksia, vaikka "olisihan se vähän typerää". Musk myös vähätteli asiaa ja oli sitä mieltä, että Edwardsin tulisi olla kiitollinen tapauksen myötä saamastaan ilmaisesta näkyvyydestä.
Musk ja Edwards ovat mitä ilmeisimmin neuvotelleet asiasta kahden kesken, sillä taiteilijan viime perjantaina nettisivuillaan julkaisemassa tiedoksiannossa hän ilmoittaa kiistan olevan ohi ja kaikkien osapuolten olevan tyytyväisiä.
Yksityiskohtia tapauksen ratkeamisesta tai mahdollisista korvauksista ei ole kerrottu julkisuuteen.
Uusimmat
-
05:28
Kuuntele! Tunnistatko sinä nämä Suomen murteet ääninäytteistä?
-
05:28
Räppäri Mikael Gabrielia syytetään taas huumausaineen käyttörikoksesta ja rattijuopumuksesta – "Kannan vastuuni"
-
05:19
Loppulausuntojen aikana: Syyttäjiä ja puolustusta kuullaan vielä viimeisen kerran Koskelan murhan oikeudenkäynnissä
-
05:11
Paikallisen sopimisen työryhmän työ karahti kiville – ministereiltä odotetaan linjauksia jatkosta tänään
-
04:58
Poliisi etsi Turussa kadonnutta 11-vuotiasta poikaa – palasi itse
-
04:49
Hallituksella jälleen koronaneuvottelut – MTV Uutisten tiedot: Linjaukset liikkumisrajoituksista epätodennäköisiä
-
23:52
Sarkozy sanoi harkitsevansa vetoomusta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen korruptiotuomiosa vuoksi
-
23:52
Pormestariksi pyrkivä Vartiainen ei tunnista kokoomuksen ristiriitoja: "Kaikki saavat olla niin konservatiiveja tai liberaaleja kuin haluavat"
-
22:49
Leijonat-sentteriltä jäätävä liigapaluu: 1+3 – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:28
Arviot jo kaksi viikkoa sairaalassa viettäneen prinssi Philipin tilasta synkkenevät – "Henkilökunta ja kuninkaallinen perhe rukoilevat yhdessä"
-
22:23
HPK palasi vakuuttavalle tielle – Ilves-luotsi Jouko Myrrältä ytimekäs murjaisu
-
22:13
Miten kirjekuoren sisällön voi lukea avaamatta sitä? Uusi tekniikka mahdollisti yli 300 vuotta vanhan sinetöidyn kirjeen lukemisen
-
22:04
Kärpät teki hurjan nousun sijaisjohdon alla – Mikko Mannerin paluu päättyi pettymykseen
-
21:54
Sarjakärki Lukkoa riivaa mystinen haaste – "Pelaamaan alettiin, kun oli pakko"
-
21:37
Jelena Välben verenpaine tapissa venäläishiihtäjän käytöksen takia: "Olemme ottaneet puhelimet ennenkin pois!"
-
21:25
Ainakin 15 kuoli tuhoisassa kolarissa Kaliforniassa, 8-paikkaiseen katumaasturiin ahtautui liki 30 ihmistä: Katso video turmapaikalta
-
21:21
Marin Ylelle: Tartuntatautilakia syytä täsmentää, taustalla Avin ja STM:n erimielisyys – Kiuru varoittaa, että koronan tahti on Suomessa nyt ennenkokematon
-
21:17
Kiinaa pyydetään lopettamaan koronan peräaukkotestit, joilla etsitään "hiljaisia kantajia" – amerikkalaisdiplomaatit testattiin peräaukosta vahingossa, Kiina puolustautuu
-
21:16
Suomeen saapui viime viikolla laivalla yli 6000 ammattikuljettajaa, joilta ei vaadittu koronatestiä – matkustajat hämillään, miten ja ketkä Suomeen pääsevät
-
21:13
Mentalisti Noora Karma avautuu Pippa Laukalle: "Älä sano tätä muille..."
-
Lataa lisää