Kiista piereskelevästä yksisarvisesta ratkesi viimein – Elon Musk ja taiteilija paiskasivat kättä

Teslan toimitusjohtaja Elon Musk ja coloradolaistaiteilija Tom Edwards ovat päässeet sopuun niin sanotussa yksisarviskiistassa.
Pääkuvan videoTältä Audin ensimmäinen sähköauto näyttää sisältä |
Tesla-pamppu Elon Musk fanittaa piereskeleviä yksisarvisia. Hän julkaisi viime vuoden helmikuussa Twitter-tilillään kuvan kahvimukistaan, jossa oli coloradolaisen taiteilija-savenvalajan Tom Edwardsin suunnittelema kuva ilmavaivoista kärsivästä taruolennosta. Musk kertoi mukin olevan yksi hänen suosikeistaan.
Kuukautta myöhemmin Musk twiittasi kuvan lähes identtisestä hahmosta, joka ei kuitenkaan ollut Edwardsin piirtämä tai hyväksymä, vaan Muskin oma tuotos. Tämä hahmo päätyi myös Teslan infotainment-järjestelmästä löytyvän piirustussovelluksen kuvakkeeksi ja jopa yhtiön viralliseen joulukorttiin.
Alla Edwardsin suunnittelemia kahvimukeja
Ja Tesloihin päätynyt piirustus.
Riita poikki
Aiemmin tänä vuonna Edwardsin tytär nosti asian esille Twitterissä ja pyysi Muskilta selitystä. Musk vastasi hieman tylysti, että taiteilija saa haastaa hänet oikeuteen ja vaatia korvauksia, vaikka "olisihan se vähän typerää". Musk myös vähätteli asiaa ja oli sitä mieltä, että Edwardsin tulisi olla kiitollinen tapauksen myötä saamastaan ilmaisesta näkyvyydestä.
Musk ja Edwards ovat mitä ilmeisimmin neuvotelleet asiasta kahden kesken, sillä taiteilijan viime perjantaina nettisivuillaan julkaisemassa tiedoksiannossa hän ilmoittaa kiistan olevan ohi ja kaikkien osapuolten olevan tyytyväisiä.
Yksityiskohtia tapauksen ratkeamisesta tai mahdollisista korvauksista ei ole kerrottu julkisuuteen.
Uusimmat
-
15:10
Venäjä tulittaa Itä-Ukrainaa kiivaasti, Zelenskyi puhuu unionin johtajille huomenna – MTV seuraa sotaa
-
15:03
Bloomberg: Unkari saamassa tahtonsa läpi, EU ei aio kieltää venäläisöljyn tuontia kokonaan
-
15:02
"Tässä vain tapetaan aikaa" – Näin Leijonat virittyvät illan huimaan MM-finaaliin, sama menestysresepti toistui pelaajien kommenteissa
-
14:57
Erdogan: Turkki ei salli "terrorismia tukevien maiden" pääsyä Natoon niin kauan kuin on presidenttinä
-
14:51
Suomella paljon kalavelkoja maksettavana Kanadalle MM-finaalissa – näissä asioissa Leijonat selvästi edellä
-
14:50
Mercedes haluaa eroon yhdestä F1-asiakkaastaan
-
14:47
Yksi asia korostuu illan MM-finaalissa – Leijonat-valmentaja avaa Kanada-pelin ”tärkeintä teemaa”
-
14:33
Talouskurimus vähentää seurakuntia Suomessa – kirkkohallitus lakkauttaa nyt nämä kuusi seurakuntaa
-
14:31
Vanha nuorisoseurantalo tuhoutui tulipalossa Raahessa, poliisi selvittää syttymissyytä
-
14:03
Miten pelataan sikaa saamatta jäähyä? Tero Lehterä näyttää mallia
-
14:03
Missikaunotar Sabina Särkkä aistikkaassa suihkuotoksessa – seuraajat ylistävät: "Kaunotar"
-
13:59
Iso retkeilyautoko turvallinen? Näin käy nokkakolarissa tavallisen henkilöauton kanssa: "Matkustamo kärsi pahasti"
-
13:58
Leijonien tähtihyökkääjällä oma ylimääräinen panos illan MM-finaalissa – "En pistä vastaan, jos osuu!"
-
13:55
Poikkeuksellinen päätös toi lisäaikaa Tero Lehterän pelaajauralle – "Olin jo vähän kyllästynyt"
-
13:52
Norja seuraa Ruotsia ja Tanskaa ja alkaa kutsua Valko-Venäjää nimellä Belarus
-
13:43
Asiantuntijoilta tyly reaktio Putinin uhkavaatimukseen: "Ainoa oikea ratkaisu on lähettää USA:n laivasto saattamaan viljalaivoja"
-
13:42
Käänne luksusjahtijahdissa – lukuisat oligarkkien ökyveneet siirtyneet "häivetilaan"
-
13:08
Suomessa elvytyskiellon voi tehdä lääkäri tai potilas – ja niiden ero on merkittävä
-
13:01
Mummi valitsi paikkansa huvittavalla tavalla väärin perheen tulevan vauvan sukupuolen paljastusjuhlassa – katso, miten kävi!
-
12:55
Kimmo Timonen kypsyi Lasse Kukkosen toimintaan: "Kimellä oli rohkeutta käydä sanomassa"
-
Lataa lisää