Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiinalaislapsilla hurja ja vaarallinen koulumatka: Bambutikkaita pitkin 700 metrin korkeuteen

Kiinalaislapset joutuvat kiipeämään kallionrinnettä päästäkseen koulusta kotiin.
Kiinalaislapset joutuvat kiipeämään kallionrinnettä päästäkseen koulusta kotiin. Feature China / Barcroft Media/ All Over Press
Julkaistu 28.05.2016 13:02

MTV UUTISET

Köyhässä kiinalaiskylässä lasten on kiivettävä bambusta rakennettuja tikapuita pitkin yli 700 metrin korkeuteen. Muuta pääsyä kotikylään ei ole.

Lapset tulevat kotiin käymään joka toinen viikko, sillä he asuvat koulun asuntolassa. Mutta kotiin päästäkseen nämä lapset, iältään 6-15 vuotta, joutuvat kiipeämään kallionreunamalla roikkuvia bambutikkaita pitkin.

14.02512602Feature China / Barcroft Media/ All Over Press

Kuvat vaarallisilla tikkailla värikkäiden reppujen kanssa kiipeilevistä lapsista levisivät ympäri maailman, kun ensiksi China Daily ja sen jälkeen muut sanomalehdet kirjoittivat asiasta. Nyt asiasta on kirjoittanut esimerkiksi NBC News. 

Nyt portaiden tilalle mietitään turvallisempaa ratkaisua, kuten teräksestä rakennettuja portaita.

14.02512603

Kylässä asuu 72 perhettä, ja koulua käyviä lapsia on 15. Perheet elävät pääosin viljelemällä perunoita, saksanpähkinöitä ja chiliä. Portaat ovat paitsi vaaralliset mutta vaikeuttavat myös kylän vaurastumista. Portaita pitkin ei voi kuljettaa tavaroita helposti.

Kiinan viranomaiset vierailivat kylässä viime viikolla, ja lupaavat nyt miettiä ratkaisua, jolla kylän elinkeino saataisiin kukoistamaan. Myös tien rakentamista kylään harkitaan, vaikka sen kustannukset olisivatkin kohtuuttomat köyhälle kylälle. 

14.02512604

Lisää aiheesta:

10– ja 12–vuotiaat lapset hakattiin kepeillä kuoliaaksi Intiassa – olivat tekemässä tarpeitaan julkisella paikallaPainajaismainen kärpäsinvaasio piinaa venäläiskylää – video näyttää, kuinka asunnon lattia on mustana kuolleista ötököistä: "Tämä on kestämätöntä"Kaksi kärpästä yhdellä iskulla: Kaupunki pistää hillitöntä vauhtia lisääntyvät hanhet lihoiksi ja syöttää ne vähäosaisilleKaupungin työntekijöiden järkytys: Löysivät merkkejä viemärissä asuvista lapsista YhdysvalloissaVihdoin se avattiin yleisölle – Maailman pisin lasisilta ei ole heikkohermoisilleKuvat: Uskaltaisitko kokeilla? Maailman pisin lasisilta kulkee huimaavassa 300 metrin korkeudessa
Ulkomaat
Feature China / Barcroft Media/ All Over Press
Feature China / Barcroft Media/ All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen22:52
    Espanja

    Baarissa Madridissa räjähti, 25 loukkaantui

  • Eilen22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • Eilen22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta medialta piilossa pidetyssä konferenssissa

  • Eilen21:27
    Puola

    Venäläinen drooni loukkasi Romanian ilmatilaa, hävittäjät nousivat ilmaan myös Puolassa

  • Eilen19:30
    Avaruus

    Teleskooppi paljasti Maan lähellä "ehkä vuosikymmeniä" piileskelleen kappaleen