Jääkiekkoliiton toimitusjohtaja Sami Kauhanen avaa Antti Pennasen valintaprosessia Leijonien uudeksi päävalmentajaksi.
– Erittäin mielenkiintoinen prosessi. Siihen valikoitui erittäin hyviä kandidaatteja siitä näkökulmasta, että on hyvä päävalmentaja seuraamaan Jukka Jalosta, Kauhanen kertoo.
LUE MYÖS: Nyt se on varmaa: Antti Pennasesta Leijonien päävalmentaja – "Molemmat unelmia, jotka nyt käyvät toteen"
Ehdokkainen määrää hän ei paljasta, mutta avaa, että prosessi nytkähti käyntiin kesällä.
– Se käynnistyi kesäkuussa, kun Jukka Jalonen ilmoitti että ei ole enää käytettävissä. Oikeastaan tiivistyi elokuun alussa eteenpäin. Kohtuullisen nopea prosessi kaiken kaikkiaan, Kauhanen pyörittelee.
Katso pääkuvan videolta, mitä Antti Pennanen itse tuumasi päävalmentajapestin julkaisemisen jälkeen eilen torstaina.
Pennasen sopimus kattaa kaudet 2024–26 ja sisältää option kaudesta 2026–27. Jalonen jättää pestinsä tämän kauden jälkeen.
– Alkuvaiheessa Jukan kanssa keskusteltiin, keitä potentiaalisia ehdokkaita oli. Prosessi vietiin kokonaisuudessaan läpi allekirjoittaneen, ja toimesta.




