Kun sää on pysyvästi plussan puolella kasvaa paitsi suomalaisten into liikkua ulkona myös mahdollisuus tehdä tuttavuutta punkkien kanssa.
Punkit viihtyvät kosteissa olosuhteissa, aluskasvillisuuden lehdillä, ruohikossa ja heinikossa – siis samoissa paikoissa kuin lenkkeilijät, pyöräilijät, golfaajat, veneilijät ja kesäfestareilla kävijät. Punkkeja tavataan tyypillisesti huhtikuusta lokakuuhun.
Punkit levittävät ihmiseen kahta tautia: borrelioosia ja puutiaisaivokuumetta.
– Puutiaisaivokuumetta vastaan voi suojautua rokotteen avulla. Borrelioosiin ei valitettavasti rokotetta ole. Puutiaisaivokuumeelta suojaava rokote kannattaa ottaa hyvissä ajoin, sanoo ylilääkäri, yleislääketieteen erikoislääkäri Jaakko Halonen.
Puutiaisaivokuumeelta suojaava rokote annetaan kolmessa osassa.
– Suojan kehittyminen ensimmäisen rokotteen jälkeen vie noin kuukauden. Toinen rokote annetaan 1-3 kuukauden kuluttua ensimmäisestä. Tehosteen jälkeen suoja-aste on peräti 90 prosenttia. Jos rokotteen on ottanut edellisenä kesänä, nyt annettavasta kolmannesta tehosterokotteesta saa suojan kolmeksi vuodeksi.
Viisi vinkkiä punkeilta suojautumiseen
• Keskustele lääkärisi kanssa punkkirokotteesta.
• Pukeudu maastossa pitkälahkeisiin housuihin.
• Käytä maastossa kumisaappaita.
• Pidä punkkipinsetit mukana – se on järkevin ja varmin tapa saada punkki kokonaan pois.

