Kahdeksan Tampereen seudun kuntaa tahtoisi rukata koululaisten lomakalenterin uusiksi. Ylöjärven sivistysjohtaja Matti Hursti kertoo, miksi suvivirren veisaamista kannattaisi pantata vielä muutaman viikon, vaikka keväisin oppilaat ovat tunnetusti väsyneitä.
Myös itsekin opettajana ja rehtorina toiminut Matti Hursti sanoo, että kevään ilmiö kouluissa on se, että oppilaat alkavat väsyä.
– Kun luonto herää, ihmiset saavat energiaa ja tulee valoa, koulumaailmassa käy päinvastoin.
Lukuvuoden loppuun liittyvät kokeet ja arviot tuovat kouluun väsymystä ja levottomuutta Hurstin mukaan.
Sivistysjohtaja kertoo Huomenta Suomessa, että syyslukukausi on jo nyt hyvin jaksotettu, mutta juuri kevät on ongelmainen. Tampereen seudun kunnat haluaisivat pilkkoa koko lukuvuoden viiteen osaan, jossa jokaisen jakson lopussa olisi yksi loma.
– On helpompaa juosta viisi kympin lenkkiä kuin kerralla 42 kilometriä, Hursti vertaa lukuvuotta maratoniin.
6:16