Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskusta nostaisi yleistä arvonlisäveroa ja jättäisi ruoan verotuksen ennalleen, sanoo Saarikko MTV:lle

MTV
Julkaistu 17.02.2024 16:04
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Keskusta tyrmää ruoan verotuksen kiristämisen.

Keskusta nostaisi yleistä arvonlisäveroa ruoan verotuksen sijaan. Näin sanoo MTV:n Uutisextrassa vieraillut puheenjohtaja Annika Saarikko.

– Jos jotakin pitää verotuksesta valita, niin kyllä, se on parempi vaihtoehto. Ruoan alvin nostaminen ei keskustalle käy. Se johtaisi siihen, että kaupan hyllyltä valikoitaisiin yhä useammin ulkomainen tuote. 

Ruoan verotuksen kiristämistä on väläyttänyt valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.). 

Purran mukaan hallituksen on etsittävä jopa kolmen miljardin euron lisäsopeutuksia ensi vuodelle, ja ruoan verotuksen kiristäminen on yksi valtiovarainministeriön (VM) menokartoituksessaan listaamista keinoista.

Saarikko tyrmää ruoan veronkorotuksen myös siksi, että se vaikuttaisi hänen mukaansa kaikkein raskaimmin pienituloisiin.

Lue lisää: VM: Suomi on hyvin lähellä joutua EU:n tarkkailuluokalle – näin paljon velkaa saisi enintään olla

Veronkorotukset pöydällä

Yleinen arvonlisävero on 24 prosenttia, ja se koskee suurinta osaa tuotteista ja palveluista. Veron nostaminen 25 prosenttiin toisi VM:n mukaan 615 miljoonaa euroa lisää verotuloja vuosittain.

Ruoan arvonlisävero on alennettu 14 prosenttiin, ja sen kiristäminen 15 prosenttiin toisi noin 150 miljoonan euron vuosittaiset lisätulot.

1602_netti_arvonlisavero_gr

Ministeriö ei ota suoraan kantaa siihen, kumpi on parempi vaihtoehto. 

Ensisijaisesti korotukset pitäisi tehdä alennettuihin verokantoihin, joihin kuuluvat ruoan lisäksi esimerkiksi lääkkeet, ravintolapalvelut ja sanomalehdet, mutta yleisen arvonlisäveron korottaminen voi olla perustellumpaa, jos tavoitellaan tietyn suuruista verotuottoa, VM toteaa.

"Hallitus ei kykene kertomaan, mikä tarkka summa on"

Hallitus aikoo päättää keväällä lisäsopeutuksista, eli uusista menoleikkauksista tai veronkorotuksista synkentyneen taloustilanteen vuoksi. Saarikko ihmettelee, miksei hallitus ole toistaiseksi kertonut julkisuuteen, kuinka suuri sopeutustarve tarkalleen on. 

– On vaikeaa ottaa kantaa veroratkaisuihin, kun hallitus ei kykene edes kertomaan, mikä tarkka summa on.

Lue lisää: Ministeriöstä kerrotaan MTV:lle vieläkin hurjempia lukuja valtion kirstusta – lisäsopeutusten tarve pahimmillaan 5 miljardia

Ennen uusia veronkorotuksia Saarikko kehottaa hallitusta perumaan esimerkiksi olutveron kevennyksen ja Turun tunnin juna -hankkeen.

– Viime keväänä hallituksen tilannekuva oli, että Suomella on varaa veronkevennyksiin. Ne pitivät sisällään hyvin merkillisiä arvovalintoja, jotka kohdistuivat kaikkein hyväosaisimpiin. Aloittaisin sen pohtimisesta, olivatko ne järkeviä.

Saarikko avaa Uutisextran haastattelussa ajatuksiaan myös siitä, mitä olisi voinut tehdä toisin keskustan puheenjohtajana. Entä millaisia kannatuslukuja keskustan on realististista tavoitella tulevaisuudessa?

Katso Annika Saarikon koko Uutisextra-haastattelu MTV Katsomossa!

Lisää aiheesta:

STT:n tiedot: Hallituksessa ei vielä ole sovittu lisäsopeutusten määrästäPurra MTV:lle: Yhteisöveron keventäminen voisi vauhdittaa taloutta: "En tyrmää yhtään veronalennusta"Riikka Purra MTV:lle: Nämä leikkaukset riittävät "ennusteiden valossa"Henriksson: Arvonlisävero on yksi tärkeä ainesosa kehysriihen veropäätöksissäEkonomisti: Tämän veron korottamisesta taloudelle vähiten haittaaVerotuksesta apua inflaatioon? Asiantuntijat: Näihin kahteen ei pidä koskea
MTV UutisextraAnnika SaarikkoTalousPolitiikkaOrpon hallitusRiikka PurraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 13.9.18:18
    Talous

    OP-pomo MTV:lle: Talouden pikaelpymisestä selvä merkki – "Samppanjapullo voi poksahtaa"

  • 6.9.13:09
    Ukrainan sota

    Ulkoministeri Valtonen korjasi ennustettaan Ukrainan sodasta synkemmäksi

  • 5.9.15:11
    Israel

    Valtonen puolustaa Palestiina-päätöstään MTV:lle: "Israel pyrkii tuhoamaan toisen osapuolen"

  • 7.6.07:30
    Finnair

    Finnairin toimitusjohtaja pahoittelee lakkoja MTV Uutisille: Jo 260 000 asiakasta kohdannut häiriöitä

  • 30.5.20:35
    Orpon hallitus

    Työllisyyden käänne on tulossa pian, sanoo työministeri Marttinen