Taloussuhdanteista huolimatta nuorille suunnattujen kesätöiden määrä ei suurestikaan vaihtele vuosittain. Esimerkiksi Elinkeinoelämän keskusliiton ja Kuntatyönantajien mukaan kesätyöpaikkojen määrät ovat viime vuosina pysyneet suunnilleen vakiona.
SAK:sta sen sijaan kerrotaan, että heillä kesätöitä on jonkin verran vähemmän kuin aiempina vuosina.
Elinkeinoelämän keskusliiton erityisasiantuntija Heidi Marttila kertoo, että viime kesästä heidän 16 000 jäsenyrityksessään työpaikkojen määrä on jopa hieman noussut. Viime kesänä elinkeinoelämässä työpaikkoja oli tarjoilla noin 100 000, tänä kesänä 115 000.
Kuntatyönantajien työmarkkinatutkija Mika Juutinen puolestaan kertoo, että kunnilla vakiintunut kesätöiden määrä on 40 000-45 000. Luvussa on myös kuntien tukemia yrityksiä, jotka tarjoavat kesätöitä. Karkeasti ottaen voisi sanoa, että kesätyöpaikkoja on Suomessa tarjolla noin 200 000.
– Emme enää viime vuosina ole tehneet kartoitusta kesätöiden määrästä, sillä ne pysyneet suunnilleen samoina. Edes vuoden 2008 taloudellinen romahdus ei vaikuttanut kesätyöpaikkojen määrään Suomen kunnissa, Juutinen sanoo.
Nuoret osaavat hyödyntää somea
Nuoret eivät EK:n Marttilan mukaan aina tiedä kaikista kesätöiden mahdollisuuksista.
– Tämän takia meilläkin on pitkin kevättä ollut kampanjoita matalan kynnyksen tavoista tutustua työelämään vaikkapa kesätöissä. Meillä on nykyään valtakunnallinen sivusto, jossa työnantajat voivat ilmoittaa kesätöistä ja nuoret löytävät itselleen paikan. Nuoret ovat myös aktiivisesti jakaneet tätä sivustoa sosiaalisessa mediassa, EK:n Marttila kertoo.

