Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kenestä tulee seuraava tasa-arvovaltuutettu? – tehtävään 11 hakijaa

6:52Suomi on EU:n neljänneksi tasa-arvoisin maa – tasa-arvovaltuutettu kertoo, missä Suomella on parannettavaaKatso myös: Suomi on EU:n neljänneksi tasa-arvoisin maa – tasa-arvovaltuutettu kertoo, missä Suomella on parannettavaa
Julkaistu 21.11.2022 17:40

MTV UUTISET – STT

Kaikkiaan yksitoista ihmistä hakee uudeksi tasa-arvovaltuutetuksi, kertoo oikeusministeriö. Hakuaika tehtävään päättyi maanantaina iltapäivällä.

Hakijoiden joukossa on muun muassa toimistopäällikkö Rainer Hiltunen yhdenvertaisuusvaltuutetun toimistosta sekä erityisasiantuntija Pirkko Janas tasa-arvovaltuutetun toimistosta. Tasa-arvovaltuutetuksi hakee myös vantaalainen opettajaopiskelija ja yhdenvertaisuusaktiivi Salaado Qasim sekä Suomen tiettävästi ainoa viittomakielinen juristi Eeva Tupi.

Tasa-arvovaltuutetun tehtävä tuli hakuun sen jälkeen, kun nykyinen valtuutettu Jukka Maarianvaara valittiin ammattiliitto Jytyn edunvalvontajohtajaksi. Maarianvaara on ollut tasa-arvovaltuutettuna vuodesta 2017, ja hänet valittiin uudelle viisivuotiskaudelle alkuvuonna. Maarianvaaran on määrä aloittaa Jytyssä tammikuussa.

Seuraavan tasa-arvovaltuutetun on määrä aloittaa tehtävässä alkuvuonna 2023, ja kausi kestää viisi vuotta. Tasa-arvovaltuutetun tehtävänä on neuvoa tasa-arvoon liittyvissä asioissa ja osaltaan myös valvoa tasa-arvolain noudattamista.

Lue myös: Tasa-arvovaltuutettu nimeää yhden selkeän seikan, jossa Suomella on parannettavaa tasa-arvon suhteen: ”Lähtee jo päiväkodista”

Lisää aiheesta:

Rainer Hiltunen on uusi yhdenvertaisuusvaltuutettuYhdenvertaisuusvaltuutetun ja tasa-arvovaltuutetun tehtävien yhdistämistä selvitetään – asia nousi esille jo Sipilän hallituksen aikaanUudeksi lapsiasiavaltuutetuksi on valittu Elina PekkarinenTasa-arvovaltuutetuksi Jukka MaarianvaaraAstrid Thors hakee tasa-arvovaltuutetuksiTasa-arvovaltuutetun ja yhdenvertaisuusvaltuutetun työt säilyvät erillisinä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:41
    Riikka Purra

    Purra väläytti kiristyksiä opiskelijoiden maahanmuuttoon – MTV selvitti, mistä on kyse

  • 13:22
    Sää

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • 12:20
    Helsinki

    Nainen putosi parvekkeelta ja kuoli – Otkes aloitti tutkinnan

  • 11:17
    Metro

    Helsingin metrossa häiriö

  • 10:26
    Kela

    Lasse Lehtosta ei ole päästy kuulemaan – Kelan johtamisselvitys viivästyy