Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaverinsa ystävänpäivänä Raumalla ampunut mies ei syyllistynyt ryöstömurhaan

Mies syyllistyi tappoon sekä muun muassa vaaran aiheuttamiseen ja huumausaineen käyttörikokseen.
Mies syyllistyi tappoon sekä muun muassa vaaran aiheuttamiseen ja huumausaineen käyttörikokseen. Str / Lehtikuva
Julkaistu 17.06.2024 17:48

MTV UUTISET – STT

Käräjäoikeuden mukaan syytteiden mukaisesta ryöstömurhasta ei löytynyt näyttöä.

Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi maanantaina vankeuteen miehen, joka ampui kaverinsa tämän kotona Raumalla ystävänpäivänä. 

Syyttäjä oli vaatinut miehelle elinkautista vankeusrangaistusta murhasta, mutta käräjäoikeus katsoi tämän syyllistyneen tappoon.

Syyttäjän mukaan kyseessä oli niin sanottu ryöstömurha. 

Syytteiden mukaan 28-vuotias syytetty oli mennyt viisikymppisen uhrin kotiin varustautuneena AK-47 tyyppisellä kiväärillä, ampunut uhrin ja vienyt tältä muun muassa pankkikortteja ja lähes 400 euroa käteistä.

Syytetty kiisti syytteet ja katsoi, että aseen laukeamisessa oli kyse enintään törkeästä huolimattomuudesta.

Asunnon tapahtumat jäivät epäselviksi

Asiassa oli riidatonta, että syytetty oli matkustanut Helsingistä Raumalle ampumista edeltäneenä päivänä. 

Syytetty ja uhri tapasivat ruokakaupassa, jonka valvontakameroiden kuvien perusteella syytetyllä ei ainakaan tuolloin ollut asetta hallussaan.

Kaksikko jatkoi taksilla uhrin asunnolle Merirauman kaupunginosaan.

Tapahtumien tarkka kulku asunnolla jäi epäselväksi, eikä syytettykään sitä oikeudenkäynnissä valottanut. 

Oikeus katsoi näytetyksi, että syytetty ja uhri olivat olleet päihteiden alaisena ja syytetty oli laukaissut aseen kaksi kertaa niin, että toinen luoti oli osunut uhria rintakehään. 

Ampumisen hetkellä syytetty oli asunnon eteisessä ja uhri hänestä noin kolmen metrin päässä sohvalla tai sen edessä.

Oikeuden mukaan asiassa esitetyn näytön perusteella oli mahdollista, että syytetty ei ollut varustautunut tekoon, vaan että ase ja patruunat olivat olleet uhrin asunnolla jo valmiiksi. 

Samaten oikeus katsoi olevan mahdollista, että ampumisen jälkeen syytetty oli ottanut uhrin omaisuutta mukaansa ilman, että itse ampumiseen oli liittynyt anastustarkoitusta.

Ampui lisää ulkona

Käräjäoikeus katsoi kuitenkin, että kyseessä oli tahallinen henkirikos. 

Poliisin tutkimuksissa asetta ei saatu laukeamaan tärähdyksestä, vaan se laukesi vain liipaisinta painamalla.

Käräjäoikeus katsoi, että kun kyseessä oli erityisen vaarallinen ase ja ampuminen tapahtui kolmen metrin päässä uhrista, syytetyn täytyi pitää uhrin kuolemaa varmana tai ainakin varsin todennäköisenä seurauksena.

Käräjäoikeus tuomitsi Roni Oliver Myllykankaan kymmenen vuoden vankeuteen. 

Tapon lisäksi hänet tuomittiin myös muun muassa vaaran aiheuttamisesta ja huumausaineen käyttörikoksesta.

Uhrin asunnolta Myllykangas oli mennyt Karhulinnan niin sanotulle juoksuhauta-alueelle ja ampunut aseella useita laukauksia. 

Miestä ulkona tarkkaillut todistaja kuvaili miehen olleen "ihan sekaisin". 

Kiinniottohetkellä miehen hallusta löytyi marihuanaa ja amfetamiinia.

Lue myös: Syyttäjä: Mies ryöstömurhasi toisen AK-47-kiväärillä Porissa ystävänpäivänä

Lisää aiheesta:

19-vuotias tapettiin itsenäisyyspäivänä ilman motiiviaSyntymäpäiviään juhlinut sai luodin päähänsä – Haukilahden ampujalle tappotuomioMies kuoli ampumisessa uimarannalla Jyväskylässä – väijyttäjien tapposyytteet nurinSivullinen mies ammuttiin kuoliaaksi lastenlastensa edessä Kokkolassa – oikeuden mukaan ampuja erehtyi kohteesta, tuomittiin elinkautiseen murhastaJalkaan ammuttu mies kuoli lumihankeen Nakkilassa – käräjäoikeus hylkäsi tappo- ja heitteillepanosyytteetJärkyttävä ampumistapaus Seinäjoella: Vainoharhainen mies tulitti päin tuntematonta – uhri näytteli kuollutta, mutta amfetamiinin vauhdittama asemies tuli ampumaan lopetuslaukauksen
HenkirikoksetPoriRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 16:20
    Lohja

    Vauvamurha Lohjalla: 23-vuotiasta avomiestä ei vaadita vangittavaksi

  • 14:20
    Oulu

    Nainen ja mies vangittu epäiltynä Oulun taposta

  • Eilen15:10
    Oulu

    Poliisi tutkii tappoa Oulussa – suuri operaatio herätti huomiota

  • Eilen13:26
    Rikosepäilyt

    Vauvan murhasta epäilty 23-vuotias aiheutti erikoisen tilanteen kesken jalkapallo-ottelun

  • ke16:49
    Lohja

    Uutta tietoa: Vauvanmurhasta epäilty nuori nainen ulosotossa