Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kauppakamari kehottaa yrityksiä varautumaan kilpailukieltosopimuslain muutokseen

All Over Press
Julkaistu 11.10.2021 09:19

MTV UUTISET – STT

Entisten työntekijöiden kilpailukieltosopimuksia koskevaa lainsäädäntöä ollaan muuttamassa siten, että jatkossa työnantajan olisi korvattava entiselle työntekijälleen kiellon kattava työsuhteen jälkeinen aika.

Kauppakamari kehottaa yrityksiä varautumaan eduskunnan valiokuntakäsittelyssä olevaan muutokseen, joka olisi tulossa voimaan ensi vuoden alusta.

Työantajan olisi jatkossa maksettava työntekijälle korvaus, joka vastaa 40:tä prosenttia palkasta silloin, kun sopimuksen kesto on korkeintaan puoli vuotta. Jos sopimuksen kesto on pidempi, korvaus kasvaa 60 prosenttiin palkasta.

Lakimuutoksen tarkoituksena on karsia työelämästä muita kuin erityisen painavista syistä tehtyjä kilpailukieltosopimuksia.

–  Erityisen painavaa syytä arvioitaessa huomiota kiinnitetään työnantajan toiminnan laatuun ja suojan tarpeeseen, joka voi johtua liikesalaisuudesta, työnantajan työntekijälle järjestämästä erityiskoulutuksesta tai työntekijän asemasta ja tehtävistä, sanoo Keskuskauppakamarin lakimies Minna Aalto-Setälä tiedotteessa. 

Siirtymäaikaa vuosi

Työnantajalla olisi lakimuutoksen mukaan oikeus irtisanoa kilpailukieltosopimus, mutta irtisanomisaika olisi minimissään kolmasosan kilpailukieltoajan pituudesta ja vähintään kaksi kuukautta.

Siirtymäaika on yksi vuosi, jolloin ennen lain voimaantuloa vuoden 2022 alussa sovittuun kilpailukieltosopimukseen sovelletaan tällä hetkellä voimassa olevia säännöksiä.

Aalto-Setälä kehottaa yrityksiä käymään olemassa olevat kilpailukieltosopimukset läpi ja irtisanomaan muut kuin liiketoiminnan kannalta tarpeelliset lain siirtymäaikana, jonka aikana irtisanomisaikaa ei ole.

Lisää aiheesta:

Irtisanomissuojan keventämiselle täystyrmäys: "Käsittämätön tilanne"Näin irtisanomista aiotaan helpottaa – työministeri: "Suomesta ei tule villiä länttä"Työsopimuslain muutoksille kritiikkiä: "Heikentävät merkittävästi työntekijän asemaa"Irtisanomisen helpottamisen vaikutus työllisyyteen on vähäinen, lakiluonnos paljastaa: "Merkittävä heikennys"Akava: Kilpailukiellon laatimisessa menty liian pitkälle – "Epäilen, että valtaosa on tavalla tai toisella lainvastaisesti tehtyjä"Hallitus esittää virkamiehille vuoden karenssia – mahdollistaisi jopa 150 000 euron vuositulot ilman työvelvoitetta
YrittäjyysTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yrittäjyys
  • 17.10.06:10
    Pankit

    Yrittäjät kokevat lainavaikeuksia pankkien kanssa – Nordea sanoo haluavansa enemmän riskiä

  • 16.10.21:42
    Yritykset ja brändit

    Koulukiusatusta tietokonenörtistä rikkaaksi yrittäjäksi – erikoishaastattelussa Varustelekan Valtteri Lindholm

  • 15.10.19:55
    Italia

    100-vuotias Anna paahtaa töissä – tässäkö malli tulevaisuuden työelämään?

  • 26.9.09:42
    Wolt

    Tämä oli Woltin historian synkin päivä: "Mikin kanssa kumpikin itkeskeltiin"

  • 21.9.07:30
    Suomi

    Rahakkaan juristiuransa hylännyt Jim alkoi tehdä mahdottomia – nyt gurulla on selvä neuvo suomalaisille