Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on julkaissut henkilöautojen mallikohtaiset katsastuksen vikatilastot vuodelta 2018. Viime vuosien tapaan autoja hylätään eniten etuakseliston, jousituksen ja iskunvaimennuksen sekä jarruvikojen vuoksi. Ensimmäisen kerran katsastukseen tulevista autoista hylättiin keskimäärin 3,1 prosenttia.
Uusimpia autoja hylätään eniten jarruista löytyvien vikojen ja puutteiden vuoksi. Vanhempia autoja taas hylätään eniten etuakseliston takia. Myös jousituksessa ja iskunvaimennuksessa löytyvät viat ovat yleinen hylkäysperuste.
Lue myös: Uudet autot kuluttavat 39 % enemmän polttoainetta kuin valmistajat kertovat
Vuonna 2018 katsastukseen saapuneiden autojen hylkäyksien osuus ei muuttunut merkittävästi viime vuosista, vaikka katsastuksen arvosteluperusteita on muutettu. Käytännössä toukokuussa 2018 voimaantulleet lainsäädäntömuutokset näkyvät muun muassa siinä, että huonokuntoiset renkaat saadaan nopeammin pois liikenteestä.
Viime vuoden tapaan katsastustilastoissa on mukana mallikohtaiset ajokilometrit. Tämä mahdollistaa mallin hylkäysten osuuden ja vikatilastojen suhteuttamisen mallilla keskimäärin ajettuihin kilometreihin. Uutuutena katsastustilastoissa löytyy korjauskehotuksiin, hylkäyksiin ja ajokieltoihin johtaneiden vikojen lukumäärät käyttöönottovuosittain, mallisarjoittain ja vikakohteittain.