Kolmen isossa Katiska-jutussa syytettyjä avustaneen lupalakimiehen epäillään syyllistyneen rikoksiin. Kahden osalta epäilyissä on lähinnä kyse viestien välittämisestä vankilasta ulkomaailmaan. Kolmatta epäillään rikoksentekijän suojelusta. Tapaukset ovat erillisiä.
Tuoreimman epäilyn tutkinta alkoi viime viikon lopussa. Poliisi löysi Niko Ranta-ahon sisaren puhelimesta valokuvia, joissa syyttäjä Erkki Huhtalan mukaan oli ohjeita siitä mitä kanssasyytettyjen pitäisi oikeussalissa puhua.
Myös Niko Ranta-ahon sisar on Katiska-jutussa syytettynä. Tämä siis tapahtui ennen kun Niko Ranta-aho päätti tunnustaa pääsyytteet.
Lue myös: Katiska-jutussa sokkikäänne: Niko Ranta-aho tunnusti kaiken! Myönsi syytteet ja paljasti uusia suuria huumekätköjä poliisille
Oikeusavustaja epäiltynä
Viestit tulivat ilmi oikeussalissa maanantaina, kun syyttäjä Huhtala vaati Niko Ranta-ahon yhteydenpitorajoitusten tiukentamista.
Käsittelyssä selvisi, että viestien välittämisestä poliisivankilasta epäillään Niko Ranta-ahon naispuolista oikeusavustajaa.
Viestit ovat varsin raskauttavia. Esimerkiksi yhdessä viestissä Niko Ranta-aho lupaa kanssasyytetylle velat anteeksi ja apua linna-aikana, jos tämä kertoo Ranta-ahon toivomalla tavalla.
Toisessa saateviestissä Ranta-aho neuvoo, että ohjepaperi pitäisi taitella pieneksi ja kanssasyytetyn naisystävä voisi viedä sen vankilatapaamiseen pikkareissaan. Ohjepaperi olisi annettava salaa ja siitä puhumatta – jos tilaa kuunnellaan. Miehen pitäisi pistää paperi omiin housuihinsa jemmaan ja lukea sitä sellissä rauhassa.
Syyttäjä Huhtala sanoi salissa, että poliisitutkinta Niko Ranta-ahon sisaren puhelimeen on edelleen kesken.
Oikeus tiukensi Niko Ranta-ahon yhteydenpitorajoituksia. Nyt hän saa tavata vain asianajajaansa . Kaitaluomaa ei epäillä rikoksesta, vaan toista avustajaa.

