Viljami Marjala ei palaa täksi kaudeksi Suomeen.
MTV Urheilu sai asiaan vahvistuksen Marjalan agentilta, jonka mukaan on ”kristallinkirkasta”, että 22-vuotias hyökkääjä pelaa tällä kaudella Pohjois-Amerikassa.
Muun muassa Urheilucast nosti esiin skenaarion, jossa Marjala olisi saattanut palata Oiva Keskisen tavoin vielä täksi kaudeksi Suomeen. Keskinen, 21, liittyi viime viikolla Tapparan vahvuuteen, kun NHL-seura Columbus Blue Jackets lainasi hänet kauden ajaksi kirvesrintoihin.
Samankaltainen skenaario ei toistu Marjalan kohdalla, vaan hän jatkaa kauttaan NHL-seura Edmonton Oilersin farmijoukkueessa Bakersfield Condorsissa.
Marjala ehti jo keväällä siirtyä TPS:stä Kärppiin, kun hän teki oululaisseuran kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen. Kuvio kuitenkin muuttui, kun Marjala allekirjoitti kesänkuun alussa NHL-tulokassopimuksen Oilersin kanssa.
Marjalan mahdollinen Kärppä-kytkös nousi tapetille Keskisen lainapestin myötä. Marjalan kohdalla lainakuvio ei kuitenkaan toteudu.
Taitavana keskushyökkääjänä tutuksi tullut Marjala nakutti viime kaudella SM-liigassa 54 runkosarjaotteluun tehot 8+44=52. Hän oli keväällä mukana myös Leijonien MM-leirityksessä (6 ottelua, 1+1).