Kun inkoolainen Karin Björklund-Rissanen muutti nykyiseen taloonsa, pihassa oli yksi puu ja heinikkoa. Nyt, 27 vuotta myöhemmin, puutarhasta on muodostunut todellinen kesäparatiisi.
Björklund-Rissanen kertoo rakentaneensa pihaa pala kerrallaan, vailla lopullista suunnitelmaa.
– Se on lähtenyt pikkuhiljaa, pienin askelin, ja kasvanut ja kasvanut koko ajan. Ja nyt on tontin rajat tullut vastaan.
Puutarhassa on valtava määrä erilaisia kasveja: kesäkukkia, perennoja, köynnöksiä, pensaita ja puita. Kasvihuoneissa kasvatetaan esimerkiksi kurkkua, tomaattia ja salaattia.
Björklund-Rissanen kertoo, että hänen suosikkikasvinsa vaihtelevat sesongin mukaan. Nyt rakkaimpia ovat juuri aukeamaisillaan olevat pionit.
– Ne on sellaisia ylitsevuotavaisia. Ne on niin isoja, että ne ei oikeastaan kestä omaa painoakaan sitten kun ne on niin suuria.
Avoimet puutarhat -teemapäivässä yli 500 kohdetta
Tänään sunnuntaina puutarhaan pääsivät tutustumaan myös vieraat, sillä se oli yksi Avoimet puutarhat -teemapäivän kohteista. Kohteita oli tänä vuonna kaikkiaan yli 500, ja niihin odotettiin noin 50 000 kävijää. Teemapäivä järjestettiin nyt yhdeksännettä kertaa.
Björklund-Rissasen puutarhassa kävi muun muassa , johon teki vaikutuksen erityisesti pihan monipuolisuus.