Imatralainen taksiyrittäjä joutui tällä viikolla hieraisemaan silmiään pariin otteeseen, kun taksitolpan ohi jolkotteli nuori karhunpentu aamuöisellä seikkailullaan.
Taksiyrittäjä Toni Nokelainen istui keskiviikon ja torstain välisenä yönä autossaan syömässä eväitä Imatran keskusasemalla. Miehen huomion kiinnitti kuitenkin jokin karvainen ja reippaasti liikkuva.
– Nurkan takaa ilmestyi karhunpentu suoraan keskusaseman pihalle. Piti puhelin kaivaa äkkiä esille, kun se siinä kuljeskeli pihamaalla edes-takaisin, Nokelainen toteaa.
Karhunpentu pyöri pihalla noin minuutin verran, kunnes se katosi läheisen rakennustyömaan sokkeloihin. Nokelainen ilmoitti havainnostaan hätäkeskukseen ja jäi odottamaan partiota.
– Tässä on ihan pieniä metsäläikkiä vähän matkan päässä, mutta jonkun aikaa pentu oli joutunut jo taapertamaan kaupunkialueella kun keskelle asutusta oli päässyt.
Lue myös: Pentti tallensi erikoisen hetken: Metsätiellä tallusteleva karhuemo säikähtää peilikuvaansa – hätistää pentunsa pois uhan tieltä: ”Huuteli vielä metsästä asti”
"Lähinnä hölmöyttään juoksevat eksyksissä"
Etelä-Saimaan riistanhoitoyhdistyksen suurpetoyhdyshenkilö Petri Pesonen kertoo kuullensa Imatralla seikkailleesta pennusta, muttei kommentoi yksittäistapauksia.
