Karhunmetsästykseen on myönnetty ennätysmäiset 457 pyyntilupaa, joista pelkästään Pohjois-Karjalaan yli 200. Avausviikonloppuna on kaadettu jo useita kymmeniä karhuja.
Videolla näkyy, kuinka metsästäjä Atso Leinonen seuraa passipaikallaan, miten karhun jälkiä etsivät koirat etenevät maastossa.
– Tuolla se on metikössä jossakin, mutta sitä ei tiedä missä se tuolla on.
Tällä kertaa karhu harhauttaa koirat muille jäljille ja ajo epäonnistuu.
– Ite olin tuossa yhdessä passissa, niin hirvi juoksi tuosta edestä, mutta ei ole vielä karhua näkynyt, että tässä jatkuu vielä päivä, metsästäjä Ida Korhonen puolestaan kertoo.
Sunnuntain alkuiltapäivään mennessä Pohjois-Karjalassa oli ammuttu jo 55 karhua. Karhuseurueen johtaja Jarmo Leinosen mukaan asiaa selittää alkuinnostus.
– Varmaan eka päivinä kaatuu kyllä useita kymmeniä, mutta sitten se loppu voi olla kyllä vähän haasteellista.
Viranomaiset seurasivat metsästystä
Karhukantaa leikataan nyt tietoisesti ja rajummin kuin kertaakaan aiemmin nykymuotoisen metsästyksen aikana.
Viranomaiset olivat avausviikonloppuna liikkeellä useilla partioilla ja tutkivat kymmenien karhunmetsästäjien luvat ja aseet. Kun metsässä on satoja metsästäjiä, riski karhujen haavoittamiseen kasvaa kiireessä.

