Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Käräjäoikeus määräsi Uroksen maksamaan Nordealle melkein seitsemän miljoonan euron velat – yhtiö ja sen pääomistaja eivät vastanneet pankin kanteisiin määräajassa

2:21Uros-areenan pääsponsoria uhkaa selvitystilaan määrääminen – MTV Urheilu vieraili paikan päällä kysymässä, kuinka huolestuttava tilanne onSuuri yleisö sai tietää oululaistaustaisesta Uroksesta maaliskuussa 2020, kun Tampereelle tämän vuoden joulukuussa valmistuva monitoimiareena nimettiin sponsorinsa mukaan Uros Live -areenaksi. Viime kuun lopulla Tampereen monitoimiareenan hallitus päätti irtisanoa areenan nimisopimuksen teknologiayhtiö Uroksen kanssa epäselvyyksien takia.Lehtikuva
Julkaistu 11.11.2021 14:24

MTV UUTISET – STT

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi torstaina teknologiayhtiö Uroksen maksamaan takaisin Nordealle lähes seitsemän miljoonan euron velat korkoineen.

Oikeus ratkaisi asian yksipuolisella tuomiolla, koska Uros ja sen pääomistaja Jyrki Hallikainen eivät vastanneet Nordean kanteisiin määräajassa. Nordea oli jättänyt asiasta kaksi kannetta, joista ensimmäisen syyskuun puolivälissä ja toisen kuukautta myöhemmin.

Velkasumma on yhteensä yli 6,7 miljoonaa euroa. Käräjäoikeuden mukaan Hallikainen vastaa siitä yhteisvastuullisesti Uroksen kanssa kolmen miljoonan euron edestä.

Vastaaja, jota vastaan on annettu yksipuolinen tuomio, ei voi hakea siihen muutosta tavalliseen tapaan valittamalla. Vastaaja voi kuitenkin hakea takaisinsaantia eli uutta käsittelyä samassa tuomioistuimessa. Siihen pitää kuitenkin olla perusteltu syy.

Muillakin miljoonasaatavia

STT uutisoi lokakuussa, että Nordean lisäksi Urokselta vaativat miljoonien eurojen velkasaatavia Helsingin käräjäoikeudessa myös Valtiokonttori ja Oulun Osuuspankki.

Torstaina käräjäoikeudesta kerrottiin STT:lle, että myös Oulun Osuuspankin asiassa vastauksen määräaika on umpeutunut eikä vastausta ole toimitettu. Näin ollen käräjäoikeus todennäköisesti antaa asiasta yksipuolisen tuomion ensi viikolla. Oulun Osuuspankki hakee Urokselta 4,4 miljoonan euron pääomia korkoineen.

Valtiokonttorin lähes viiden miljoonan euron saatavat Urokselta ovat yhtiölle aikanaan myönnettyjä Business Finland -lainoja ja avustuksia. STT uutisoi aiemmin, että Uros on lähes kymmenen vuoden aikana maksanut niistä vain korkoja ja että yhtiö sai lainat Business Finlandin mukaan väärillä ja salailluilla tiedoilla. Kuun alussa Oulun poliisi vahvisti STT:lle, että Urosta epäillään törkeästä avustuspetoksesta.

Business Finland määräsi rahat välittömästi takaisinmaksettavaksi viime vuoden lopulla. Uros on valittanut takaisinperintäpäätöksestä Helsingin hallinto-oikeuteen, missä asian käsittely on kesken.

Areenan nimi meni vaihtoon

Lainojen maksamatta jättäminen on outoa, sillä yhtiö väittää tehneensä pelkästään vuosina 2017–2019 yhteensä yli 300 miljoonaa euroa liikevoittoa.

Syyskuussa STT kertoi, että yhtiön kertomien suurten liikevoittojen takana ei todennäköisesti ole niitä vastaavaa todellista liiketoimintaa. Kun Uros kertoi vuonna 2018 tehneensä 120 miljoonan euron liikevoiton, vuoden päätteeksi konsernin kassa oli lähes tyhjä ja sillä oli 149 miljoonan euron myyntisaamiset. STT:n tietojen mukaan Uros ei tuolloin saanut missään vaiheessa merkittävää kassavirtaa tekemistään sopimuksista, vaan myyntisaamiset vain kerääntyivät ja jatkoivat kasvuaan.

Suuri yleisö sai tietää oululaistaustaisesta Uroksesta maaliskuussa 2020, kun Tampereelle tämän vuoden joulukuussa valmistuva monitoimiareena nimettiin sponsorinsa mukaan Uros Live -areenaksi. Viime kuun lopulla Tampereen monitoimiareenan hallitus päätti irtisanoa areenan nimisopimuksen teknologiayhtiö Uroksen kanssa epäselvyyksien takia. Päätöksen myötä areena jatkaa toimintaansa ainakin toistaiseksi aiemmalla nimellään Tampereen Kannen areena.

Lisää aiheesta:

Syyttäjä vaatii Uroksen perustajille ehdotonta vankeutta – Hallikainen kiistää syytteen törkeästä avustuspetoksestaTeknologiayhtiö Uroksen törkeän avustuspetoksen esitutkinta on valmistunut – asia etenee syyteharkintaanUros määrätty maksamaan jo lähes 13 miljoonan edestä velkoja – käräjillä peritään nyt myös kymppien laskujaOulun poliisi epäilee teknologiayhtiö Urosta törkeästä avustuspetoksestaBusiness Finland: Teknologiayhtiö Uros sai miljoonien kehityslainat ja avustukset väärillä tiedoillaValtavista voitoista kertoneelta Uros-yhtiöltä vaaditaan yli 15 miljoonan euron velkasaatavia oikeudessa
VelkaKäräjäoikeusOuluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Velka
  • 9.9.05:46
    Työttömyys

    Hallituksen leikkaukset näkyvät kunnissa karulla tavalla – kuntapomolta synkkä arvio tulevaisuudesta

  • 4.8.00:01
    Aseet

    Suomelle ei ole kannattavaa lainata rahaa EU:lta puolustushankintoihin, sanoo Etla

  • 3.7.20:58
    Politiikka

    "Tilanne on melko huolestuttava" – ministeriö kannattaa hallituksen kaavailemaa velkakattoa

  • 27.6.20:48
    Talous

    Ulosottojen määrä järkyttää helsinkiläisiä – "Hankala saada töitä"

  • 27.6.11:55
    Nuoret

    Suomeen on syntymässä "Wolt-velallisten" sukupolvi