Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kansanedustaja Jani Toivola torjuu toimiinsa kohdistuvan arvostelun – epäselvyyksiä vain yhdeksässä taksimatkassa

Jani Toivola.
Jani Toivola. Lehtikuva
Julkaistu 27.09.2018 18:44

MTV UUTISET

Kansanedustaja Jani Toivola (vihr.) tuli tänään itse julkisuuteen itseensä liittyvän kohun tiimoilta.

Julkisuudessa on arvosteltu Toivolan asumisjärjestelyihin liittyvää kansanedustajan korotettua kulukorvausta, taksimatkaepäselvyyksiä ja Lasten ja nuorten tukisäätiöltä saatuja palkkioita. Toivola myönsi epäselvyydet vain yhdeksän taksimatkan osalta.

Tänään Toivola halusi selittää erityisesti runsasta taksin käyttöään. Toivola on ajanut sekä eduskunnan taksikortilla että Lasten ja nuorten säätiön maksamana. Toivolan mukaan hän on selvittänyt säätiön kanssa taksikulujaan vuosilta 2015–2017.

Toivolan mukaan he löysivät yhdeksän eduskunnan taksikortilla maksettua matkaa, joita sillä ei olisi voinut maksaa. Lisäksi Toivola oli laskuttanut samoista ajoista kaksi matkaa myös säätiöltä. Toivola lupasi maksaa yhdeksän matkan kulut takaisin eduskunnalle.

Toivolan mukaan kaikki virheet ovat olleet tahattomia.

– Nimenomaan nyt tämä säätiön ja taksimatkojen löydös, minkä olemme tehneet, siinä on kyse huolimattomuudesta. En ole tietoisesti mitään näistä asioista tehnyt, vastasi Toivola.

Toivolan selvitys koskee vain vuosia 2015–2017. Hän sanoi aikovansa selvittää säätiön kanssa muutkin kansanedustaja-aikaiset taksimatkansa vuodesta 2011 lähtien ja ilmeisesti myös vuodesta 2017 eteenpäin.

Tällä vaalikaudella Toivola on ajanut eduskunnan taksikortilla yli 1 000 kertaa noin 22 000 euron arvosta.

Toivola kiistää kulukorvauskikkailun

Julkisuudessa on epäilty Toivolan kikkailleen itselleen kansanedustajan korotetun kulukorvauksen.

Toivola ilmoittaa asuinpaikakseen Riihimäen, vaikka lehtitietojen mukaan asunto siellä on tyhjillään ja myynnissä.

– Asumisjärjestely on ollut ihan oikea järjestely, mikä liittyy minun perheeni arkeen ja elämään. Olemme vuonna 2013 ostaneet asunnon Riihimäeltä ja siirsimme silloin koko elämämme sinne. Ihan on menty sen pohjalta, mihin haluan ikään kuin elämää rakentaa, vakuutti Toivola.

Ei tiennyt palkkioidensa piilottamisesta

Myös Lasten ja nuorten säätiö on saanut ikävää julkisuutta. Säätiön Toivolalle kouluvierailuista maksamat palkkiot oli kirjattu niin, ettei niitä ulkopuolinen voinut havaita.

– En ollut tietoinen. Se selvisi minulle vasta nyt, kun asiat nousivat esiin, vastasi Toivola.

Lasten ja nuorten säätiö maksoi Toivolalle noin 18 000 euroa vuosina 2015–2016. Toivola oli osan aikaa myös säätiön hallituksen jäsen.

Haluaa palauttaa luottamuksen

Toivola toivoi, että taksiselvitys palauttaisi kansalaisten luottamuksen häneen.

– Olen erityisen pahoillani sen takia, että tässä on ollut myös nämä muut asiat, jotka ovat varmasti monella tavalla koetelleet ihmisten luottamusta sekä minuun henkilönä, mutta myöskin ylipäätään päättäjiin, eduskuntaan ja yhteiskuntaan. Se on minusta tosi surullista, että me olemme sellaisessa tilanteessa.

– Haluan pyytää anteeksi sitä, että olen osaltani ollut näillä omilla toimillani aiheuttamassa ja luomassa sitä epäluottamusta, sanoi Toivola.

Toivola vakuutti avoimuuttaan ja haluaan vastata kaikkiin kysymyksiin sikäli kuin kiireiseltä kansanedustajan työltään ehtii.

Vakuutuksessa on pieni ristiriita siltä osin, että viime viikot Toivola on vältellyt mediaa ja osin myös työpaikkaansa eduskuntaa. MTV:n Enbuske, Veitola & Salminen -ohjelmassa hän kuitenkin kertoi omia näkemyksiään.

Toivola ei kuitenkaan osallistunut edes viime perjantain luottamusäänestykseen, johon sekä hallitus- että oppositiopuolueet kutsuivat edustajia matkoja ja isyysvapaita myöten.

Kysymykseen halustaan pyrkiä ehdokkaaksi ensi kevään eduskuntavaaleissa Toivola ei vastannut.

Lisää aiheesta:

Eduskunnan jättävä Jani Toivola avaa päätöstään MTV Uutisille: "Tällä hetkellä tunnen haikeutta ja surua"Taksikohu, asumissotku ja palkkiopiilotus: Vihreiden mitta täyttyi Jani Toivolan toilailuista – eduskuntaryhmän puheenjohtajalta vakava moiteRahakohujen riivaama Jani Toivola avaa kouluvierailuista saamiaan tuloja – näin 20 000 euron palkkiot syntyivät: "Minulla ei ole mitään salattavaa"Pöllöraati Jani Toivolan ympärillä vellovasta asumiskohusta: "Näyttää todella pahalta – oliko 329 euroa kuukaudessa sen väärti?"Vihreiden puheenjohtaja kommentoi Toivolan kohulausuntoa: "En usko, että sinänsä ajatellaan, että taksinkäyttö on ympäristöteko"Vihreiden johto vaikenee Jani Toivolan asumisjärjestelyistä – eduskunta ei vaadi lisäselvityksiä: "Lähdemme siitä, että tiedot pitävät paikkansa" 
PolitiikkaJani ToivolaEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 17:05
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 16:32
    Supo

    Supo poisti verkkosivuiltaan tekstiä väestönvaihtoteoriasta – esillä todennäköisesti tiedusteluvalvontavaliokunnassa

  • 10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä