MTV Urheilu selvitti jääkiekon SM-liigan finaalien tuoksinassa, mistä on saanut alkunsa KalPan tapa suosio taitavia ja hyvin liikkuvia pienikokoisia pelaajia.
Asiantuntija Antti-Jussi Niemi nosti kesken 3. finaalin esiin hämmästyttävän seikan: KalPan pelaavassa kokoonpanossa oli maanantaina vain neljä vähintään 180-senttistä hyökkääjää, kun esimerkiksi finaalivastustaja SaiPan lukema oli yhdeksän.
– Se on aika poikkeuksellista. Hyvin he pörräävät tuolla, Niemi totesi.
Lue myös: Hurja tieto KalPasta
KalPan valmentajana useaan otteeseen 1990- ja 2000-luvuilla toiminut Hannu Kapanen toteaa, että trendi sai alkunsa todennäköisesti 80-luvun lopulla, kun sittemmin Kärpissä seurapomona kultaa vuollut Juha Junno otti valmennusvastuun KalPasta.
– Jo silloin puhuttiin tuollaisesta ketteryydestä, luovuudesta ja oveluudesta. Meillä oli jo silloin paljon pienikokoisia ja hyviä pelaajia, Kapanen sanoo MTV Urheilulle.
Miten KalPa on tehnyt pienikokoisuudesta kilpailuedun? Aiheesta enemmän yllä olevalla videolla.
SM-liigan neljäs finaali SaiPa-KalPa keskiviikkona kello 17 alkaen MTV Katsomossa. KalPa johtaa sarjaa otteluvoitoin 2–1.