Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperältä yllättävä ratkaisu – lähtee jahtaamaan kansainvälistä menestystä kakkoslajissaan

/All Over Press
Julkaistu 27.04.2022 09:28
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rallin MM-sarjan tämän hetken ykköstähti Kalle Rovanperä aikoo pistää itsensä koetukselle myös driftingin parissa.

Driftingin virallinen EM-sarja DMEC ilmoitti tiistai-iltana, että Rovanperä osallistuu kauden avauskilpailuun Mondello Parkin radalla Irlannissa. Kilpailu ajetaan 7.-8. toukokuuta.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi mykistyi Kalle Rovanperän hurjasta suorituksesta – "Minulla ei ole enää sanoja ylistämään häntä"

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun rallin MM-sarjaa johtava Rovanperä mittaa drifting-taitojaan kansainvälisessä kilpailussa. Aiemmin ralliässä on väläyttänyt kakkoslajissaan osaamistaan Suomessa – esimerkiksi viime elokuussa hän jätti kaikki kotimaan huiput taakseen ja korjasi voiton Venetsia Drifting -tapahtumassa Kokkolassa.

Rovanperä paljasti myöhään tiistai-iltana, että hänet nähtäneen tänä vuonna useammassakin driftingin EM-sarjan osakilpailussa.

–  Voin iloissani ilmoittaa, että ajamme joitain DMEC-kisoja tänä vuonna ja aloitamme ensimmäisestä osakilpailusta Irlannista GR A90 Supralla, Rovanperä hehkutti sosiaalisen median kanavillaan.

Driftingin EM-sarjassa järjestetään tänä vuonna kaikkiaan kuusi osakilpailua. Kausi käynnistyy ensi viikolla Irlannissa, minkä jälkeen kilpaillaan Itävallassa, Ruotsissa, Latviassa, Saksassa ja Puolassa. Irlannin osakilpailun lisäksi Ruotsin (1.-2. heinäkuuta) ja Latvian kisat (29.-30. heinäkuuta) voisivat sopia Rovanperän ohjelmaan.

Saksan ja Puolan drifting-kisat osuvat päällekkäin rallin MM-sarjan osakilpailujen kanssa. Itävallan EM-driftingiä seuraavalla viikolla ajetaan puolestaan Safari-ralli Keniassa, minne Rovanperän pitää matkustaa hyvissä ajoin valmistautumaan sorakisaan.

Rovanperä johtaa rallin MM-sarjaa 29 pisteen turvin, kun takana on kolme osakilpailua. Viime viikonloppuna hän ajoi komeaan voittoon Kroatian asvalttirallissa ja otti toisen perättäisen ykkössijansa.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä kertoi hurjan haaveensa – Toyotan suuntaan tehty jo tiedusteluitaKalle Rovanperän seuraava MM-ralli selvilläKalle Rovanperä hyppää toiseen kilpaluokkaanAikooko Kalle Rovanperä tykittää täysillä? Suoraa puhetta Toyota-tähtien yhteenotosta TunturirallissaKalle Rovanperälle valtava pettymys – moottori löi lieskoja: "Ikävä kyllä se on ohi"Ensi viikolla voittoon? Video Kalle Rovanperästä tykittämässä Suomen sorateillä sykähdyttää – "Yksi makeimmista jutuista urallani"
MM-ralliKalle RovanperäMoottoriurheiluUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 21:42
    Juha Kankkunen

    Juha Kankkunen repäisi Kalle Rovanperästä ja kumppaneista: "Pidetään nyrkkeilyottelu"

  • 20:15
    Sami Pajari

    Sami Pajari taistelee voitosta – MM-rallipäivä päättyi täpärästi

  • 19:07
    Sebastien Ogier

    Sébastien Ogier älähti: "WRC tietää, miten juhlia mestaria"

  • 16:02
    Sami Pajari

    EK7: Voi ei, Sami Pajari – tilanne MM-rallin kärjessä kääntyi

  • 15:29
    Sami Pajari

    EK6: Yllättäjäkuskille karmea takaisku – Sami Pajari nousi kärkeen