Kalle Rovanperä venyi hirmutekoon, mutta MM-johto sulaa rajusti – Tänak happamana ennennäkemättömissä Hyundai-juhlissa
Thierry Neuville, Ott Tänak ja Dani Sordo toivat Hyundai-tallille historiallisen kolmoisvoiton Kreikan MM-rallissa sunnuntaina. MM-sarjoja johtaville Toyotalle ja Kalle Rovanperälle viikonloppu oli sysimusta.
Japanilaistallin viikonloppu luisumaan huonoon suuntaan heti perjantaina, kun Rovanperän pelkäämät säätöongelmat varmistuivat. Tien auraajana toiminut Rovanperä jäi heti yli minuutin kärkeen, ja lauantaiaamuna ajetulla 9. erikoiskokeella tullut ulosajo pilasi hänen kilpailunsa lopullisesti (video pääkuvassa).
Suomalaistähti ei odottanut Power Stagelta ihmeitä, mutta venyi vielä toiseksi ja sai neljä MM-pistettä.
Pitkään kakkospaikasta taistellut Esapekka Lappi puolestaan ajautui isoihin ongelmiin lauantai-iltapäivänä, kun Toyota-autoon iski polttoaineensyöttöhäiriö. Lappi sai päätöspätkältä yhden pisteen.
Juttu jatkuu videon alla.
Toyotan triplapettymyksen täydensi Elfyn Evansin keskeytys neljänneltä sijalta ennen sunnuntain avauspätkää. Autostaan tehot menettänyt britti oli vielä taistelussa kolmospaikasta.
Tallimääräys
Kolmoisvoitto on Hyundaille sen historian ensimmäinen. Kisa siirtyi sen otteeseen, kun M-Sportin Sebastien Loeb joutui jättämään leikin kesken kärkipaikalta laturivian takia ennen 9. erikoiskoetta. Kolmoisvoitto varmistui lopullisesti Evansin keskeytyksen myötä.
Juttu jatkuu videon alla.
Neuville voitti 15,0 sekunnin erolla Tänakiin. Hyundai-johto jäädytti kärjen tilanteen ennen toiseksi viimeistä erikoiskoetta, vaikka Tänak on Rovanperän lähin uhkaaja kuljettajien mestaruustaistossa.
– Meidän on ajateltava, mikä on parasta tiimillemme. Aamulla emme antaneet kuskeille mitään erityiskäskyjä, mutta kun Evans keskeytti ja tilanne näytti selvemmältä, päätimme, että nykyiset sijoitukset jäädytetään, virkaa tekevä tiimipomo Julien Moncet kommentoi tallimääräystä MTV Urheilulle.
Tänakilta kysyttiin kisan maalissa mielipidettä Hyundain tallimääräyksestä.
– Riippuu siitä, mikä on tavoite. Jos haluat taistella (kuljettajien) mestaruudesta, se oli väärä. Jos haluat hyvää pr:ää, se oli oikea päätös, Tänak veisteli (video alla).
Kisan päättäneeltä Power Stagelta pisteitä nappasivat Rovanperän ja Lapin lisäksi Tänak (5), Craig Breen (3) ja Gus Greensmith (2).
Rovanperän MM-johto Tänakiin on nyt 53 pistettä, Neuville on 76 pinnan päässä. Rovanperän etumatka on kaventunut 41 pistettä kahdessa viime kisassa.
MM-sarjaa on jäljellä vielä kolme osakilpailua, seuraavaksi ajetaan Uudessa-Seelannissa 29.9.-2.10.
Kreikan MM-rallin lopputulokset:
Sija | Kuljettaja | Talli | Aika/ero |
1 | Thierry Neuville | Hyundai | 3.34.52,0 |
2 | Ott Tänak | Hyundai | +15,0 |
3 | Dani Sordo | Hyundai | +1.49,7 |
4 | Pierre-Louis Loubet | M-Sport | +3.42,2 |
5 | Craig Breen | M-Sport | +4.09,0 |
6 | Takamoto Katsuta | Toyota | +6.21,1 |
7 | Emil Lindholm | Skoda | +7.46,6 |
8 | Nikolai Gryazin | Skoda | +8.22,7 |
9 | Alexandros Tsouloftas | VW | +10.53,8 |
10 | Eyvind Brynildsen | Skoda | +10.56,7 |
XX. | Kalle Rovanperä | Toyota | +16.49,0 |
XX. | Esapekka Lappi | Toyota | +24.39,0 |
Kuljettajien MM-pisteet (10/13):
1. | Kalle Rovanperä | Toyota | 207 |
2. | Ott Tänak | Hyundai | 154 |
3. | Thierry Neuville | Hyundai | 131 |
4. | Elfyn Evans | Toyota | 116 |
5. | Takamoto Katsuta | Toyota | 100 |
6. | Craig Breen | Ford | 77 |
7. | Esapekka Lappi | Toyota | 58 |
8. | Dani Sordo | Hyundai | 49 |
9. | Gus Greensmith | M-Sport | 36 |
10. | Sebastian Loeb | Ford | 35 |
11. | Sebastien Ogier | Toyota | 34 |
Valmistajien MM-pisteet (10/13):
1. | Toyota | 404 |
2. | Hyundai | 341 |
3. | M-Sport Ford | 214 |
4. | Toyota2 | 112 |
Uusimmat
-
08:31
28-vuotias jalkapallovahti kuoli Turkin maanjäristyksissä
-
08:25
Tutkimus paljastaa kuusi elämäntapaa, jotka voivat hidastaa muistin heikkenemistä
-
08:13
Brittitiedustelu: Ukraina ja Venäjä taistelevat Dneprjoen hallinnasta – MTV seuraa sotaa
-
08:05
Maanjäristyksen uhrimäärä noussut jo yli 8 300:n – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
07:48
LeBron James teki huimaa NBA-historiaa! Uskomaton saavutus sai supertähden herkistymään
-
07:41
MTV:n asiantuntija: Biden vältteli puheessaan kolmea asiaa – yksi seikka suomalaisittain ikävä
-
07:36
Valtteri Bottakselta suoraa puhetta tulevaisuudestaan – paljasti salaisen haaveensa
-
07:30
Perussa lähes 600 merileijonaa ja noin 55 000 lintua kuollut lintuinfluenssaan
-
07:30
Kalle Rovanperän kovin haastaja saattaa sittenkin löytyä yllättävän läheltä: "Voikin olla paremmat mahdollisuudet"
-
07:27
Akseli Herlevi ja Emmi Suuronen ovat eronneet – ex-parin lupaus kaksi vuotta sitten: "Niin kauan, kun yhdessä on parempi"
-
07:19
Piinaako stressivatsa? Näin ärtynyttä suolen toimintaa voi helpottaa
-
06:50
Poliisi huolestui verkkorikollisuuden uusista ilmiöistä: Tuplakiristyksiä ja yhä nuorempia tekijöitä
-
06:33
Ketkä ostavat vielä levyjä ja mikä nyt myy? MTV vieraili 25 vuotta toimineessa levykaupassa
-
06:31
Sähköpotkulautojen valvonta kiristymässä? IS: Lakiin suunnitteilla merkittävä muutos
-
06:30
HIFK:n suunta on muuttunut hämmästyttävällä tavalla – mutta miksi yksi Sveitsin-reissu symboloi valtavaa käännettä?
-
06:16
Joe Biden piti vuosittaisen kansakunnan tilaa koskevan puheensa: Sivusi Venäjän hyökkäystä
-
06:15
Miksi Ukraina vaihtaa puolustusministeriään kesken sodan? Asiantuntija vastaa
-
06:09
Washington Post: Yhdysvaltojen viranomaisten mukaan Kiina käyttänyt vakoiluilmapalloja useita vuosia
-
06:06
Tässä ovat kiinalaisen vakoilupallon jäänteet: Kiina kieltäytyi puhelusta alasampumisen jälkeen
-
06:00
Näkökulma: Ott Tänak maalasi Montessa petollisen kangastuksen – vanha sanonta voi hyvin käydä toteen jo Ruotsissa
-
Lataa lisää