Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperä ruoti vielä uloajoaan - "Ei siellä näkynyt varoittajia"

3:50Suosikit ja haastajat –katsaus alkaneeseen MM-rallikauteen
Julkaistu 25.01.2019 16:24

AKI HIETAVALA / MTV URHEILU

Kalle Rovanperän kilpailu Monte Carlon MM-rallissa meni pilalle jo avauspätkällä torstai-iltana, kun Skodan suomalaislupaus rysäytti mustalla jäällä Teemu Sunisen WRC-Fordin perään.

Rovanperä ja kartanlukija Jonne Halttunen jatkoivat kisassa korjaustoimien jälkeen. Perjantain kaksi ensimmäistä erikoiskoetta suomalaiskaksikko selvitti ongelmitta. Tuloksena oli yksi RC2-luokan pohja-aika ja yksi kakkostila.

- Eihän se koskaan ole helppoa lähteä ajamaan tuollaisen jälkeen. Vähän oli vaikeampi saada nuottiin luottoa. Vähitellen alkoi vauhti löytyä. Aika varovasti me ajeltiin, mutta hyviä aikoja kuitenkin tuli, Rovanperä summasi päivähuollossa.


Puuppolalainen ruoti vielä torstain liukasteluaan. Törmäystä tuskin olisi voitu välttää, sillä Rovanperän etuautoryhmä ei ollut paikkaan jäätä laittanut.

- Nuotti oli ihan hyvä siihen kohtaan. Meillä ei vain ollut nuotissa jäätä, eikä edes mitään kosteaa, mikä voisi jäätyä. Kaikilla muilla tuntui olevan nuotissa se kohta, Rovanperä summasi.

- Veikkaan, että se oli vähän sekä kuljettajan että etuautoryhmän pikkuinen virhe, joka kertaantui kovasta vauhdista. Olen huomannut tänään, että etuauton miesten homma on parantunut pätkä pätkältä. Kaikilla meillä tekeminen kehittyy koko ajan.

Rovanperä ei nähnyt Sunisen tai kartanlukija Marko Salmisen varoitusta tilanteessa. Toisaalta pieni pusu Sunisen kilpurin kanssa pelasti tilanteen, sillä muuten myös Rovanperä olisi ollut syvällä eteläranskalaisessa ojassa.

- Ei siellä näkynyt varoittajia, eikä myöskään kolmiota. Yleensä pitäisi aina olla kolmio, mutta eivät vielä olleet ehtineet sitä laittaa.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperällä oli tuuriakin matkassa – "Odotin, että koko takakulma jää sinne"”Kato perkele” – Teemu Suninen käväisi ojassa, mutta matka jatkuiKalle Rovanperä manasi tyhmää virhettään – "Jonnelta saattoi pari kirosanaa päästä"Kalle Rovanperä kertasi ulosajoaan – "Ei päästä jatkamaan"Teemu Suniselle jättimäinen pettymys Monte Carlossa – "Varmasti huonoin tapa aloittaa kausi"Kalle Rovanperä osui ojassa Teemu Sunisen autoon – "Vähän otettiin tukea"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet