Sardinian MM-rallissa seitsemäntenä oleva Kalle Rovanperä ei löytänyt missään vaiheessa aamupäivää luottoa renkaiden ja alustan välille.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 6.–9.11.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Rovanperä menetti heti perjantain avanneella lyhimmillä erikoiskokeella reilut 11 sekuntia kärkeen nähden, mutta onnistu kahdella seuraavalla pitämään tahdin hiukan siedettävämpänä.
MM-sarjan kärkikaksikkona ajaville Toyotan Elfyn Evansille ja Rovanperälle päivä on ollut silti myrkkyä. Rovanperälle kertyi kolmella erikoiskokeella tappiota 30,6 sekuntia ja tallikaveri Evansille 41,2.
– Varsinkin aamun ekalla jäätiin tietenkin liian paljon. Oli vaikea päästä fiilikseen tai ei tuolla mitään fiilistä ole missään vaiheessa tullut, mutta vauhtiin. Sitten keskimmäinen ja vika tultiin se, mitä tuolla lähtöpaikalla ja pidolla nyt päästään, Rovanperä kertoi MTV Urheilulle huoltoparkissa.

