Meksikon MM-ralli alkoi suomalaisittain vahvasti, kun Kalle Rovanperä ja Esapekka Lappi ajoivat toiseksi ja kolmanneksi nopeinta kyytiä kahdella ensimmäisellä erikoiskokeella.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 6.–9.11.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Ensimmäisen ja toisen erikoiskokeen nopeimman noteerauksen kellotti M-Sportin virolaiskuljettaja Ott Tänak, mutta eroa suomalaisiin kertyi vain marginaalisesti. Tänak johtaa kahden erikoiskokeen jälkeen Rovanperää 1,7 ja Lappia 2,2 sekuntia.
Ensimmäisetä pätkät ajettiin yleisön keskellä asfaltilla, eikä eroja reilun kilometrin pätkällä kertynyt kärjessä kuin sekunteja ja kymmenyksiä. Virolainen otti ensimmäisen yrityksen pohja-ajan 0,8 sekunnin erolla Rovanperään. Toisella yrittämällä eroa kärkikakiskon välille kertyi 0,9 sekuntia. Esapekka Lappi paransi menoaan toisella ek:lla ja iski tauluun saman ajan kuin Rovanperä.

