Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi vuotta NHL-sopimusta jäljellä, ei ole pelannut kolmeen vuoteen – ruotsalaistähti saa hoitoa sotaveteraanien keskellä

5:07Marc-Andre Fleury: Olemme todistaneet monen olleen väärässä
Julkaistu 28.05.2018 18:03
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

Johan Franzenilla on NHL-sopimustaan Detroit Red Wingsin kanssa jäljellä vielä kaksi kautta, mutta ruotsalaishyökkääjä ei ole pelannut otteluakaan kolmeen vuoteen. Aivovammasta kärsivää Franzenia hoidetaan Denverissä sotaveteraanien keskellä.

Videolla Vegas Golden Knightsin maalivahti Marc-Andre Fleury ennakoi Stanley Cupin finaalisarjaa.

Franzen sai aivotärähdyksen tammikuussa 2015, kun Edmonton Oilersin Rob Klinkhammer taklasi häntä ottelun loppuhetkillä. Hän oli loppukauden sivussa, mutta yritti palata tositoimiin seuraavana syksynä. Hän pelasi kaksi ottelua vain huomatakseen, ettei pysty pelaamaan täysipainoisesti. Sen jälkeen häntä ei ole kaukalossa nähty.

38-vuotias Franzen elätteli pitkään toiveita paluustaan, mutta ei hänestä enää NHL-pelaajaa tule.

Johan Franzen
Johan Franzen taklauksen jälkeen, joka käytännössä päätti hänen NHL-uransa.2015 NHLI

Hänen vaimonsa Cecilia Franzen kirjoitti maanantaina blogiinsa "todella vaikeasta ja äärimmäisen tunteellisesta viikosta". Hän matkusti lapsiensa kanssa Coloradoon katsomaan Franzenia, joka on tehohoidossa Marcus Brain Health -instituutissa. Franzen kärsii edelleen aivotärähdyksen jälkeisestä oireyhtymästä.

– Viime kuukaudet ovat olleet todella huonoja. Jotain piti tapahtua ja ja olen niin kiitollinen, että löysimme tämän paikan, Cecilia Franzen kirjoittaa.

Maaliskuussa avatussa hoitolaitoksesta löytää lähinnä sotaveteraaneja ja Franzen oli ensimmäinen hoitoon otettu urheilija.

Lue myös: Vegasin NHL-satutarina kumpuaa kamalasta tragediasta

– Toisena päivänä ajauduimme isoon riitaan, mikä on normaalia useimmissa parisuhteissa, mutta yhdistettynä aivovammaan se ei ole enää rationaalista. Hänen mielensä palasi todella synkkään ja surulliseen tilaan. Aivovammasta kärsivän miehen kanssa elo ei ole helppoa, vaan se on kuin vuoristorata. Yritän kaikkeni tilanteemme parantamiseksi.

– Olemme ensimmäistä kertaa todella toiveikkaita tulevaisuuden suhteen ja Johan tuntee olonsa paljon paremmaksi hoitojen alettua. Tämä ei ole helppoa, mutta hänellä on suunnitelma ja hän voi alkaa hiljalleen treenata. Olen superylpeä miehestäni ja kuinka hän laittoi laiskan ahterinsa likoon!

Uransa kaikki 602 NHL-ottelua Detroitissa pelannut Franzen viimeisteli kymmenen kauden – ja kahden ottelun – aikana 187+183=370 pistettä. Hän voitti Stanley Cupin keväällä 2008 ja juhli Tre Kronorin kanssa maailmanmestaruutta vuonna 2006.

Lisää aiheesta:

Auto-onnettomuus oli viedä SM-liigastakin tutun hyökkääjän hengen – vakava vamma rajoittaa nyt elämää: "Itsesäälille ei ole sijaa"NHL:n tähtivahdin uralle helvetillinen loppuNHL-kauden väliin jättänyt supertähti palasi jäälle – valotti viimein mystistä sairauttaanNHL-pelaajan traaginen poismeno koskettaa kiekkomaailmaa – joukkuetoverit surun murtamina: "Colby onnistui siinä aina"NHL:n tähtivahti palasi pelireissulta keskelle painajaista, vaimon sairauskohtaus käynnisti piinaavan epätietoisuuden – "Pelottavaa ja hullua"Leukemiasta toipunut NHL-jyrä säästi uran ensimmäisen hattutempun hienoon paikkaan – onnistui syöpäviikon teemapelissä
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa

  • 06:56
    Sveitsin Liiga

    Jesse Puljujärvi: Olen ampunut itseäni nilkkaan

  • Eilen21:57
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"