Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi syöpää selättänyt Elina Kanerva otti voimaannuttavan tatuoinnin: "Olin aika syvissä vesissä"

6:32Elina Kanerva esittelee vaatekaappinsa luksuslaukkuja - Ilkka Kanerva ei ymmärrä vaimonsa intohimoa Elina Kanerva esittelee vaatekaappinsa luksuslaukkuja - Ilkka Kanerva ei ymmärrä vaimonsa intohimoa
Julkaistu 25.04.2021 15:03
Toimittajan kuva

Iriz Silander

iriz.silander@mtv.fi

@iriziriz

Elina Kanerva on ottanut uusia tatuointeja, jotka muistuttavat häntä siitä matkasta, minkä hän on kulkenut sairastuttuaan syöpään kuusi vuotta sitten.  

Elina Kanerva sairastui vuonna 2015 kohtusyöpään. Muutama vuosi sen jälkeen hänellä todettiin myös tyvisolusyöpä. Kohtusyöpä parantui leikkauksen myötä ja tyvisolusyöpä on myös parantunut. Kanerva käy silti vuosittain koko loppuelämänsä ajan syöpäkontrollissa, jossa seurataan hänen terveydentilaansa.

– Kun ensimmäinen syöpädiagnoosi tuli, olin aika syvissä vesissä. Silloin se pelästytti niin paljon, kaikki oli mustaa. Kun se saatiin leikkauksella pois, oli vähän helpompi päästä eteenpäin sen asian kanssa.

Syövän mahdollinen uusiutuminen on Kanervalle raju todellisuus, jonka kanssa hän joutuu elämään.

– Kyllä se vaati aika paljon työtä, että sitä ei pelkäisi joka hetki. Aina miettii, että toivottavasti minulla ei olisi mitään. Pelko siitä jäi, mutta uskon siihen, että asiat järjestyvät.

"Kaikki ei ole itsestäänselvyyttä ja voi tapahtua mitä vain"

Raamattu ja usko on ollut Kanervalle iso osa elämää. Usko vahvistui entisestään vaikeina aikoina.

– Minulla on vahva usko ja se on auttanut eteenpäin. On ollut aina, mutta kun tulee jotain isoja vastoinkäymisiä, se vahvistuu ja sille tulee erilainen merkitys.

Kanervalle Raamatun lauseet ovat niin merkittäviä, että hän on tatuoinut sen jakeita käsivarsiinsa.

– Tämä on hepreaa ja Raamatun lause: Minä olen rakkaani ja rakkaani on minun. Siihen kiteytyy minulle läheiset ihmiset ja miten tärkeitä he ovat.

Elina tatuoinnitElina Kanerva on ottanut paljon uusia tatuointeja.

Hiljattain tatuoinnit ovat lisääntyneet Kanervan käsivarsissa. Hän otti yhteistatuoinnin kolme vuotta vanhemman veljensä kanssa.

– Niihin jää tosi koukkuun. Se on nykyään niin helppoa.

"Pelot eivät ole saaneet valtaa"

Kaikista uusimman tatuoinnin Kanerva otti hetki sitten. Let your faith be bigger than your fear -jae on myös Raamatusta.  

– Ajattelin, että se on myös herättelevä teksti ja sillä on merkitys, että usko on isompi kuin pelot. Minullakin on kuitenkin ollut vaikeita hetkiä elämässä. Ne pelot eivät ole saaneet valtaa.

Keväinen auringonpaiste saa Kanervan kuitenkin mietteliääksi.

– Kun aurinko paistaa, alkaa heti miettiä, että pitää laittaa suojakerroksia. Olen aiemmin nuorena ollut tosi kova auringonottaja. Piti aina päästä ottamaan aurinkoa ja olla ihan ruskea. Kun sain tietää syövästä,  ajattelin, että en ole yllättynyt, kun katsoo sitä minun auringonottohistoriaani.

Videolla Kanerva kertoo tyylistään ja esittelee vaatekaappinsa parhaimpia paloja!

Lisää aiheesta:

Suolistosyöpää sairastanut Jucci Hellström kertoo avoimesti raskaasta vuodestaan: "Se, että pystyn istumaan tällä hetkellä, on iso juttu"Vuosi sitten nelikymppinen Maaret sai tietää sairastavansa aggressiivista syöpää – sairaus muutti koko ajatusmaailman: "Elämä on tässä ja nyt, sitä kannattaa jokaisen pysähtyä ajattelemaan"Maria, 14, ehti juuri juhlia syövän selättämistä, kun vakavakatseinen lääkäri astui huoneeseen: "Jos mä nyt saisin sen elämän takaisin, niin mä todellakin ottaisin sen”Viivi sai 29-vuotiaana tietää keuhkosyövästään – ei tule koskaan paranemaan: "En voi tietää tulevasta, elän hetkessä päivän kerrallaan"Tuija tietää kuolevansa pian, lopetti sytostaattihoidot: "Pelottaa, kuinka rankka ja kivulias tie on kuolemanhetkeen"Erikoishaastattelu: Syöpädiagnoosi pysäytti kansanedustajan arjen –"Miten lapset jaksavat tämän?"
Elina KanervaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Elina Kanerva
  • 4.6.08:24
    Ilkka Kanerva

    Me Naiset: Elina Kanerva on eronnut

  • 26.2.14:06
    Ilkka Kanerva

    Elina Kanervasta tuli leski lähes kolme vuotta sitten – terapiaopinnot ovat auttaneet surutyössä: "Elämässä on rakkautta"

  • 20.08.202417:25
    Ilkka Kanerva

    IL: Elina Kanerva löysi uuden kumppanin

  • 27.01.202415:02
    Kultainen Venla

    Nämä haastattelut ovat jääneet Viiden jälkeen -juontajien mieleen erityisellä tavalla: "Häntä jännitti älyttömän paljon"

  • 19.04.202309:10
    Ilkka Kanerva

    Elina Kanerva muistelee edesmenneen puolisonsa Ilkka Kanervan tekstiviestikohua: "Koen, että Ilkalle tehtiin suuri vääryys"