Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi miestä sai tuomiot silmittömästä väkivallasta Helsingissä – yksitysasunnossa pahoinpidelty uhri oli sidottuna WC:n lattialla tanko peräaukossa

Kimmo Brandt/Compic-Photos Oy/All Over Press
Julkaistu 20.08.2019 16:29

MTV UUTISET – STT

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi tänään kaksi miestä kolmannen raa'asta pahoinpitelystä Helsingissä viime toukokuussa.

Uhria muun muassa lyötiin ilmapistoolilla päähän, hakattiin metalliputkella ympäri kehoa ja ammuttiin useita kertoja ilmapistoolilla selkään.

Toinen miehistä myös työnsi uhrin peräaukkoon muun muassa polkupyörän pumpun ja mopin varren, kuristi tätä ja poltti uhria tuleen sytytetyllä deodorantilla. Oikeus piti tekoja poikkeuksellisen julmina ja raakoina.

34-vuotias mies tuomittiin vuoden ja seitsemän kuukauden vankeuteen törkeästä pahoinpitelystä ja vapaudenriistosta. 32-vuotias Pekka Vihtori Vesikoski taas tuomittiin vastaavilla nimikkeillä ja lisäksi törkeästä raiskauksesta yhteensä neljän vuoden ja kolmen kuukauden vankeuteen.

Tuomitut miehet ja uhri menivät neljännen henkilön asuntoon, jossa uhrin kaltoinkohtelu tapahtui.

Asunnossa pahoinpitelyn aikana ollut asunnon omistaja todisti oikeudessa, että uhria oli pahoinpidelty hänen käsityksensä mukaan pari tuntia siinä vaiheessa, kun hän oli nähnyt uhrin sidottuna tanko peräaukossa WC:n lattialla.

Lopulta uhri onnistui itse soittamaan hätäkeskukseen ja saamaan poliisit paikalle asuntoon.

Suukopu äityi tappeluksi

Lievempään rangaistukseen tuomittu mies kertoi oikeudessa, että tekojen syynä oli suukopu, joka eskaloitui tappeluksi. Hänen mukaansa Vesikoski ja hän olivat ryypänneet muutaman päivän, kun uhri oli liittynyt heidän seuraansa.

Tuomittu 34-vuotias kertoi, että yöllä asunnolla uhrille ja hänelle tuli riitaa, jolloin hän pahoinpiteli uhria. Vesikoski taas kertoi menneensä auttamaan uhria päähän tulleen haavan kanssa. Hänen mukaansa uhri kuitenkin haukkui häntä manneksi, josta hän suuttui.

Raiskausrikoksesta tuomittu Vesikoski kiisti, että esineiden työntäminen ja edestakaisin liikuttelu uhrin peräaukossa olisi ollut seksuaalista.

Oikeus kuitenkin katsoi, että teko oli seksuaalisesti värittynyt, sillä tuomitun puhe oli ollut uhrin kertomuksen perusteella seksuaalisesti värittynyttä.

Uhrille ei oikeuden mukaan jäänyt teosta pysyvää fyysistä tai psyykkistä haittaa. 

Lisää aiheesta:

Sidottu mies pahoinpideltiin tajunnan rajamaille Juvalla, pääsi pakenemaan tekijöiden nukahdettua – naiselle ja miehelle ehdollistaMies kutsui tuntemattoman luokseen juomaan kaljaa ja pahoinpiteli törkeästi – elottomana löytynyt uhri selvisi elvytykselläYllättävä kirveshyökkäys tallentui videolle – mies yritti tappaa silmittömillä iskuilla, koska "meni hermot"Huumeveikko hakkasi miestä viidakkoveitsellä, nunchakuilla ja piti vankinaan Espoossa – uhri: "Mies uhkasi, että lähden täältä gramman paloissa"Joukko hakkasi miehen silmittömästi ja syyttä parkkipaikalla, uhri sai aivovaurion – vain yksi alaikäinen tekijä saatiin kiinniRiita huumeista – miestä pidettiin asunnossa vankina ja sidottuna
VäkivaltarikoksetVankeustuomioHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • Eilen20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • Eilen10:15
    Oulu

    Oulun keskustassa väkivallanteko – vakavat seuraukset

  • Eilen09:00
    Sienet

    Kärpässieniä syönyt puukotti veljeään – "Se trippi oli aika erikoinen"

  • Eilen07:10
    Henkirikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi