Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaikkea hammashoitoa ei saa julkiselta – tässä tilanteessa yksityinen on ainoa mahdollisuus

4:45Onko julkinen hammashuolto niin edullista kuin uskotaan?Katso videolta, milloin hammashoitoon on siirryttävä julkiselta yksityiselle.
Julkaistu 11.10.2024 20:03
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen ylihammaslääkärin Ulla Harjunmaan mukaan julkisessa terveydenhuollossa saa hammashoitoa, joka on lääketieteellisesti tarpeellista. 

Ulla Harjumaan mukaan esimerkiksi esteettiseksi luokiteltavia toimenpiteitä ei lähtökohtaisesti saa julkisesta terveydenhuollosta.

–  Yksi iso asia on aikuisten oikomishoito, jota ei julkisella juurikaan tehdä ja lapsillakin kriteerit ovat aika korkeat, Harjumaa sanoo. 

Lue myös: Suomalaisiin suihin kalustoa – kiinalaisyritykset rynnivät nyt suun terveyden markkinoille

Julkisessa hammashoidossa on alueellisia eroja

Harjunmaa myöntää, että julkisessa hammashoidossa on alueellisia eroja. 

– Pienissä kunnissa voi olla esimerkiksi henkilöstövajetta. Jos lääkäreitä on vain muutama, osaamista kaikilta erikoisalueilta ei silloin välttämättä ole, Harjumaa sanoo. 

Hänen mukaansa hyvinvointialueisiin siirtymisen myötä tilanne on parantunut, sillä osaamista voidaan nyt paremmin keskittää. 

Suuria kaupunkeja puolestaan vaivaavat suuret jonot, ja hammashoidon järjestäminen vaatii priorisointia.

Entä osaavatko suomalaiset huolehtia hampaistaan?

Harjunmaan mukaan vaihtelua on etenkin eri tuloluokissa, sillä hyvin toimeentulevat käyttävät palveluita paljon suhteessa tarpeeseensa verrattuna heikommin toimeentuleviin. 

–  Sitten on pieni ryhmä, joka tulee hammaslääkäriin vain viimeisessä hädässä. 

Lue myös: Näillä ehdoilla Kela voi korvata hoitokustannuksiasi ulkomailla

Lisää aiheesta:

Terveydenhuolto tarvitsee nyt ison päätöksen – karsisi tehottomuutta ja eriarvoista kohteluaSuomessa on erikoissairaanhoidon yksiköitä, jotka uhkaavat romahtaaHammashoidon jonot venyneet merkittävästi koronan takia – jopa yli tuhat lasta jonottaa oikomishoitoon ja hoidon tarpeen arviointiinKysely: Terveyskeskuslääkärin työajasta vain puolet kuluu potilaiden vastaanottoonNuoret miehet laistavat hampaiden hoidosta – Lääkäri: Joka kolmas aikuinen pelkää hammaslääkäriäKalliillakin hinnoilla pärjää terveydenhuoltobisneksessä – "Asiakkaat eivät välitä hinnasta"
TerveydenhuoltoSuun terveysViiden jälkeenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveydenhuolto
  • 09:55
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso nostaa hallituksen kädet pystyyn – "Ei hyödytä suomalaisia"

  • 05:36
    Lääketiede

    Ensihoidon konkari Jarmo Turva on nähnyt kaiken: Lääkäri nukahti kesken elvytyksen

  • 18.10.08:32
    Riippuvuudet

    Päihdelääkäri huumeriippuvaisten hoidosta: "Meiltä ammattilaisilta puuttuu aika paljon osaamista"

  • 11.10.06:45
    Kuolema

    Miksi kuoleva virkoaa yllättäen juuri ennen menehtymistään? "Ajattelin, että isä on lähtenyt toipumaan"

  • 10.10.18:14
    Sote

    Harmaita hiuksia Etelä-Karjalassa: Massiiviset henkilöstövähennykset uhkaavat