Suomen tunnetuin kadonneiden etsijä Reino Savukoski kuoli onnettomuudessa syksyllä 2022.
Etelä-Savon käräjäoikeus on antanut tuomion syyskuussa 2022 Savonlinnassa tapahtuneesta, tunnetun hyväntekijän kuolemaan johtaneesta liikenneonnettomuudesta.
Onnettomuudessa kuoli tunnettu kadonneiden henkilöiden etsijä, 73-vuotias Reino Savukoski.
Oikeuden mukaan Savukoski oli ajanut kolmipyöräisellä sähkömopoautolla, kun tuolloin 74-vuotias mies törmäsi häneen takaapäin autolla.
Mies oli matkalla Savonlinnasta Punkaharjulle syyskuisen iltahämärän aikaan, eikä muuta liikennettä juuri ollut. Hän kertoi, että yhtäkkiä hänen eteensä oli ilmestynyt jokin kaari, ja samassa oli pamahtanut.
Kyseinen kaari oli Savukosken kuljettama sähkömopo.
Miehen mukaan kaikki oli tapahtunut silmänräpäyksessä. Hän ei ollut nähnyt mitään valoja edessään. Hänellä oli ollut vakionopeuden säädin ja pitkät ajovalot päällä. Mielestään hän oli katsonut eteenpäin, mutta ei ollut havainnut eteensä ilmestynyttä ajoneuvoa kuin juuri ennen pamausta.
Törmäyksen seurauksena sähkömopo kaatui ja kulkeutui henkilöauton mukana useita metrejä.
Savukoski sai onnettomuudessa vakavat vammat: murtumia kaula- ja rintarankaan, kilpirustoon ja kylkiluihin. Lisäksi hänelle aiheutui selkäydinvamma ja maksaruhje. Hän kuoli vammoihinsa sairaalassa.
Savukoskella alkoholia veressään
Autoa kuljettanut ikämies kiisti syyllistyneensä törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen ja törkeään kuolemantuottamukseen ja vaati syytteiden hylkäämistä kokonaisuudessaan. Toissijaisesti hän katsoi syyllistyneensä vain perusmuotoisiin tekoihin.
Miehen mielestä hän noudatti tilanteen edellyttämää varovaisuutta. Sähkömopo ilmestyi hänen eteensä täysin yllättäen, eikä hän ehtinyt siinä vaiheessa tehdä enää mitään. Mies huomautti, ettei sähkömopossa ollut ajovaloja, takavaloja tai hitaan ajoneuvon tunnusmerkkejä.
Lisäksi mies pyysi oikeutta kiinnittämään huomiota siihen, että Savukosken menehtymiseen oli ainakin jossain määrin vaikuttanut hänellä olleet perussairaudet, alkoholi sekä elvytyskielto.
Savukoski oli liikenteessä alkoholin vaikutuksen alaisena. Aluesyyttäjä Elsa Warinowski kuitenkin kertoo MTV Uutisille, ettei tällä ollut asian kannalta merkitystä. Myöskään oikeus ei ottanut asiaa muutoin esille tuomiossaan.
