Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päiväunilla olleet päiväkodin lapset kokivat ikävän herätyksen Kangasalla: kaasuvuoto aiheutti räjähdysvaaran – päiväkodista evakuoitiin 38 lasta

Kuvituskuva/
Kuvituskuva/Mediahub
Julkaistu 14.10.2019 14:03(Päivitetty 14.10.2019 14:38)

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Kangasalan Liutun päiväkoti jouduttiin evakuoimaan tänään, kun kaivinkone katkaisi päiväkodin pihalla olleen kaasuputken, kertoo Pirkanmaan pelastuslaitos tiedotteessaan.

Kaasuputken vuoto aiheutti räjähdysvaaran ja alue eristettiin.

– Jonkinlainen erehdys siinä on tapahtunut, kun näin on käynyt. Putkiston päälinja oli tiedossa ja se oli jo esiin kaivettu, mutta sivulinjaa ei ja sen tämä kaivinkone vahingossa katkaisi, kertoo päivystävä palomestari Heikki Havukainen Pirkanmaan pelastuslaitokselta.

Suuronnettomuuden vaara oli olemassa.

– Kyllä nämä kaasuvuodot ovat aina vaarallisia. Se olisi voinut syttyä palamaan tai jopa räjähtää. Jos näin olisi käynyt, niin se olisi ollut aikamoinen pamaus. Se olisi voinut sytyttää ympäröiviä rakenteita palamaan, Havukainen kertoo.

Evakuointi kesken päiväunien

Pelastuslaitos säi hälytyksen onnettomuudesta kello 12:45.
Päiväkodissa oli tuolloin yhteensä 38 lasta ja 11 aikuista. 

– Heidät evakuoitiin ulos päiväkodin toiselle puolelle. Tämä sattui ikävästi juuri päiväuniaikaan ja evakuointi oli ikävä toteuttaa. Onneksi hoitajia oli suhteessa paljon ja se saatiin toteutettua, Havukainen kertoo.

Vuoto saatiin nopeasti suljettua ja Kangasalan lämpö jäi hoitamaan jälkitoimenpiteet.

– Onneksi saimme nopeasti suljettua kaasulinjat ja tilanne oli jo puolessa tunnissa rauhallinen, Havukainen toteaa.

(Juttua päivitetty 14.38: Päivystävän palomestarin kommentit)

Lisää aiheesta:

Kodinkone syttyi tuleen Vantaalla, isän ansiokas toiminta pelasti tilanteen – palomestarilta painokas muistutusJyväskylässä potilas sytytti vuodevaatteet tuleen – osasto evakuoitiinUhkaava tulipalo kurikkalaisessa kenkätehtaassa vei yhden sairaalaan – osa tiloista paloi karrelle ja öljyä levisi ympäri lattioitaHelsingin keskustassa laaja vesivahinko, useita toimistokerroksia veden vallassa – vuoto sai alkunsa vessanpöntöstäKatso kuvat: Äiti ja lapset pakenivat tulipaloa parvekkeelle, palokunta riensi hätiin viime hetkellä: "Muutama minuutti ja 10 metrin liekit olisivat lyöneet ikkunoista"Video näyttää hurjan tulipalon: Rivitalo tuhoutui täysin, lähitalojen asukkaita evakuoitiin – ”Kyllä minulla oli pelkoa alkuvaiheessa”
PelastuslaitosKangasalaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pelastuslaitos
  • ke06:36
    Tulipalot

    Rivitalo paloi Rovaniemellä

  • 14.9.06:21
    Kajaani

    Erikoinen pelastustehtävä Kajaanissa: Autoilija ajautui parkkipaikalta veteen

  • 13.9.13:42
    Ukkonen

    Salama rysäytti talon ja navetan liekkeihin Turussa, lapsi ja aikuiset pakenivat ulos

  • 10.9.16:35
    Tulipalot

    Koulu tyhjennettiin Hämeenkyrössä tulipalon takia, poliisi tutkii syttymissyytä

  • 9.9.22:17
    Ukkonen

    Salama sytytti paritalon tuleen Seinäjoella – asukkaat evakuoitiin