Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaahailijat suivaannuttivat asukkaat Porvoon Emäsalossa – poliisi vinkkaa huolestuneille keinon, josta et ehkä ole kuullutkaan

8:53Suomen Le Mans houkuttaa kaahaajia Porvooseen – asukas kertoo MTV:lle vaaratilanteita aiheuttavasta kaasuttelustaSuomen Le Mans houkuttaa kaahaajia Porvooseen. Asukas kertoo vaaratilanteita aiheuttavasta kaasuttelusta. Poliisilla on vinkki kiihdyttelijöiden suitsimiseksi.
Julkaistu 29.05.2020 06:12
Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Porvoon Emäsalossa alkava kesä on tuonut harmia mukanaan. Asukkaita närkästyttävät saaren mutkaisia teitä kaahailevat autoilijat ja motoristit.

Kuin Le Mansin rata. Näin kuvaillaan Porvoon edustalla sijaitsevan idyllisen Emäsalon saaren poikki kulkevaa asfaltoitua tietä.

Kieltämättä sitä ajaessa herää ajatus, että innokkaimmilla saattaa kaasujalka olla herkässä, kun menopeli rullaa keskellä kauniita merimaisemia.

Jo saarelle saavuttaessa Emäsalon sillalla näkyy voimakkaita renkaanjälkiä, jotka osoittavat mitä eriskummallisimpiin suuntiin. Saaren läpi ajetaan talojen keskeltä, ja kyläraitin varrella vilahtelevat lapsista varoittavat liikennemerkit.

Saaren päässä sijaitsevalla luotsiasemalla odottaa saaren asukas, paikallinen kalastaja Mikael Lindfors. Hänellä, kuten monella muullakin saaren asukkaalla, on huoli.

Vaaratilanteita syntyy liukuhihnalta kaahailijoiden vetäessä mutkia suoriksi. Omalla kaistalla ei meinata pysyä, kun kaasua päästellään yli sallittujen nopeuksien.

Viimeksi sunnuntaina Emäsalon tiellä nähtiin vaaratilanne. Tietä kaahaillut auto suistui tieltä ja heitti kuperkeikan katolleen.

– Oli onni onnettomuudessa, ettei tullut mustia autoja hakemaan, Lindfors sanoo.

Poliisi kehottaa tekemään ilmoituksia

Lindforsin mukaan saaren asukkaiden mielestä valvontaa tiellä pitäisi lisätä. Hän keskustelee asiasta haastatteluun saapuneen Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen komisarion Olavi Merihaaran kanssa.

Merihaara sanoo, että poliisi kyllä reagoi aina, kun heille asti tietoa tulee. Komisarion mukaan poliisi kehottaakin ihmisiä tekemään kaahailusta ja siitä syntyneistä vaaratilanteista hätäkeskusilmoituksia.

Hätäkeskusilmoitusten lisäksi on toinenkin keino saada asiaan muutoksia. Liikennevalvontapyynnöillä poliisille voi ilmoittaa yleisesti tapahtuvista kaahailuista, jotka eivät kuitenkaan ylitä hätäkeskussoiton kynnystä.

EMASALON-KAAHAILU-TIELAKI_0028_frame_136

Liikennevalvontapyynnöillä poliisi saa tietoa, jota muuten ei välttämättä heille asti kantautuisi. Se on Merihaaran mukaan tärkeää, jotta resursseja voidaan kohdentaa oikein.

– Vaikka olemmekin aika päteviä, niin ajatuksenlukijoina olemme vielä aika huonoja, Merihaara lohkaisee.

Ilmoitusten määrällä on suuri vaikutus poliisin määrärahoihin, jotka perustellaan tilastojen perustella. Jos ilmoitusta ei tehdä, tieto ei koskaan saavuta päättäjiä.

– Ei aprikoida, kerkeääkö poliisi paikalle ja jätetään siksi ilmoitus tekemättä, vaan ilmoitetaan, Merihaara painottaa.

Suljettuja teitä ja nopeuskisoja

Merihaaran mukaan Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen vastuualue on laaja ja monipuolinen. Vaikka Emäsalossa tai muualla käytäisiinkin näyttäytymässä, kaikkialla ei voida olla yhtä aikaa.

– Tiedonkulkua pitäisi lisätä. Pyrimme kohdentamaan valvontaa sen todellisen tarpeen mukaan, Merihaara kertoo.

Kaahailu ei ole rajautunut ainoastaan pieniin kiihdyttelyihin. Joissain paikoissa teitä on jopa suljettu laittomasti, jotta on päästy järjestämään nopeuskisoja. Merihaaran mukaan ilmiö on huolestuttava.

Hänen mukaansa tällaista toimintaa ei ole kuitenkaan Emäsalosta kantautunut poliisin korviin. Ilmoituksia saarelaisilta virkavallalle kuitenkin aika ajoin tulee.

Vilkkaalla ulkoilusaarella asuva Lindfors on lähestulkoon varma, että jossain vaiheessa kolahtaa. Nykymeno ei hänen mukaansa voi jatkua.

Mahdollisia liikennevalvontapyyntöjä varten saat yhteyden oman alueesi poliisilaitokseen osoitteesta poliisi.fi.

Lisää aiheesta:

Mikä on pielessä Nurmijärven ajokulttuurissa? Paikalliset kertovat törkeistä ylinopeuksistaNuorten auto- ja mopomiitit kuulostavat kivoilta tapahtumilta, mutta homma lähtee nopeasti hanskasta – poliisi: "Aivan päätöntä touhua"Poliisi ärähtää driftaus-villityksestä – "Nuorten miesten uhmakkutta ja kehittymätöntä riskin hallintaa"Öinen moporälläys kiristää hermoja – poliisilta toimintaohjeet kansalaisilleTuristien erikoiset ratkaisut liikenteessä ihmetyttävät Lapissa – hengenvaarallinen tapa on tullut poliisille tutuksiValtatie 21 on autoilijoiden painajainen, jolle "kukaan ei tee mitään" – rekkoja ojassa päivittäin, tie poikki jopa tunteja
YlinopeusLiikennevalvontaPoliisiPorvooMTV Uutiset LiveKotimaa
Renkaanjälkiä Porvoon Emäsalon sillalla.

Tuoreimmat aiheesta

Ylinopeus
  • 14.9.06:38
    Poliisi

    Oulun poliisi mittasi poskettomia ylinopeuksia

  • 12.9.09:47
    Liikennerikokset

    Nainen pakeni huumeissa poliisia Helsingissä jopa 208 km/h – väitti matkustajan yllyttäneen

  • 23.8.13:41
    Mopot

    Mopoilija pakeni poliisia keskisormi pystyssä: "Järjettömiä nopeuksia"

  • 15.8.06:31
    Liikennevalvonta

    Kortti lähti kuivumaan ylinopeudesta Norjassa – Tesla-kuski syytti autoaan

  • 31.7.07:45
    Liikenne

    Liikenneturva: Neljä viidestä ajaa ylinopeutta koulujen lähisuojateillä – "Karmeaa"