Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

K-kauppias huusi, nimitteli ja kyttäsi työntekijöitä valvontakamerasta – tuomittiin rikoksista ja määrättiin maksamaan tuhansien eurojen korvaukset

Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 06.08.2020 13:03
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi entisen K-kauppiaan työturvallisuusrikoksesta ja työsyrjinnästä. Rikokset tapahtuivat vuosina 2015-2017 Tampereella K-Supermarket Villilässä.

Viisikymppinen kauppias oli käräjäoikeuden mukaan muun muassa huutanut kolmelle työntekijälleen, moittinut näitä perusteettomasti ja painostanut ottamaan kiinni kaupassa käyneitä kaljavarkaita. Lisäksi mies oli valvonut alaisiaan valvontakameran kautta ja velvoittanut näitä tulemaan töihin sairaana.

Työntekijät kertoivat oikeudessa, että kauppias oli laittanut työntekijöitä jopa itkemään. Moitteita oli tullut muun muassa huonosta myynnistä ja tauoista. Työntekijöiden toimia oli jatkuvasti tarkkailtu valvontakameroiden kautta, ja kauppias oli saattanut soittaa heti jonkinlaisen virheenä pitämänsä seikan havaittuaan.

Työntekijöiden mukaan kauppias oli myös esimerkiksi kyseenalaistanut heidän sairauslomiensa perusteita ja kieltänyt heitä olemassa yhteydessä työajan ulkopuolella.

Syytettiin myös asiattomasta koskettelusta

Syyttäjän mukaan mies oli myös kosketellut ainakin yhtä työntekijöistä tarpeettomasti vartalon alueelta ja esittänyt seksuaalissävytteisiä vihjauksia.

Kaupassa tapahtuneeksi väitetty seksuaalinen häirintä nousi näkyvästi uutisiin jo vuonna 2017.

Myös oikeusjutussa asianomistajana olleet kolme naista vaativat miehelle rangaistusta sillä perusteella, että mies olisi käyttäytynyt heitä kohtaan seksuaalisesti ei-toivotulla tavalla. Oikeuden mukaan riittävää näyttöä tällaisesta ei kuitenkaan ollut.

Sakkoja ja tuhansien korvaukset

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauppiaan työturvallisuusrikoksesta ja työsyrjinnästä sakkoihin.

Rangaistukseksi mies sai 50 päiväsakkoa, joista hänelle jäi maksettavaa 950 euroa. Kauppaa pyörittänyt yritys määrättiin maksamaan 4000 euron yhteisösakko. Kauppias on yrityksen toimitusjohtaja.

Työsyrjinnän aiheuttamasta kärsimyksestä mies joutuu maksamaan kullekin työntekijälle 1200 euroa. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan kolmikolle korvauksia myös työturvallisuusrikoksen takia. Korvausten suuruus liikkuu 2000 ja 3000 euron välillä, ja niihin joutuu osallistumaan myös työturvallisuusrikoksesta tuomittu yritys.

Kauppias sekä hänen edustamansa yhtiö kiistivät syytteet. Kauppiaan mukaan työturvallisuusrikosta tai työsyrjintää ei ollut tapahtunut. Mies oli pitkälti eri mieltä kaikista työntekijöiden esittämistä väitteistä, jotka koskivat hänen epäasiallista käytöstään.

Mies ei toimi enää kauppiaana. Hän lopetti tehtävässä vuonna 2017.

Viime maanantaina annettu tuomio ei ole lainvoimainen, eli siihen voi hakea muutosta hovioikeudesta. Tuomiosta uutisoi ensimmäisenä Aamulehti.

Lisää aiheesta:

Ihastuneen kaupunginjohtajan sadat asiattomat viestit ajoivat naisalaisen sairauslomalle – "Olet tosi kaunis, ylikaunis"Aviopari tuomittiin ehdottomaan vankeuteen ja satojentuhansien eurojen korvauksiin ihmiskaupasta nepalilaisissa ravintoloissaMies tuijotteli ja seurasi ruokakaupan työntekijää yli vuoden – työntekijät kehittivät varoitusjärjestelmän vainoajan varaltaToimialajohtaja juotti alkoholia teini-ikäisille, kertoi seksielämästään ja kosketteli sopimattomasti – tuomittiin ehdolliseen ja sakkoihin Yle: Eduskunnan turvallisuusvalvoja masturboi töissä ja ahdisteli kollegoitaan – "V***u, täällä on taas käärmenäyttely menossa"Romaninaista ei päästetty alusvaatekauppaan – syrjinnästä tuomittu myyjä kertoi saaneensa omistajalta ohjeen: "Muuten tulee sanomista"
TuomiotK-MarketKeskoRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tuomiot
  • 24.10.11:31
    Poliisi

    Pitkään palvelleelle poliisille potkut – "Ylitti peruuttamattomasti rajan"

  • 19.10.19:05
    Rikospaikka

    Niko Ranta-aho sai rikoksistaan paljousalennusta, säästyi yli 20 vuoden tuomiolta – näin hän reagoi

  • 19.10.09:48
    Ranska

    Nicolas Sarkozy vankilaan – aiempi vangittu Ranskan ex-presidentti veljeili natsien kanssa

  • 18.10.19:45
    Rikospaikka

    Poliitikkovaimonsa murhannut Jarmo Björkqvist kirjoitti viestinsä verellä lastenhuoneen seinään: "Rakasta perhettäsi"

  • 17.10.14:15
    Suomussalmi

    Viisivuotias poika kuoli mönkijäturmassa – äidille rangaistus