Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jyväskylässä yli 100 koronakaranteeneihin – altistumiset kouluissa ja päiväkodissa

FOTOJSP / AOP
Julkaistu 04.04.2021 21:58
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Jyväskylässä on asetettu koronakaranteeneja Kypärämäen ja Viitaniemen koululle sekä Taikalampun päiväkotiin, Jyväskylän kaupunki tiedottaa.

Kypärämäen koululla karanteeni koskee 35 ja Viitaniemen koululla 31 henkilöä. Kuokkalan Taikalampun päiväkodissa karanteeni koskee 38 henkilöä.

Kaikki altistuneet ohjataan koronatesteihin. Altistumiset ovat tapahtuneet ennen pääsiäistä ja karanteenit kestävät 14 vuorokautta altistumispäivästä.

Vaikka karanteeneja on loppuviikosta ja pääsiäisen aikana määrätty Jyväskylässä useammalle koululle ja nyt myös yhteen päiväkohtiin, on tartuntatilanne Jyväskylässä edelleen rauhallinen. Maanantaista sunnuntaihin Jyväskylässä on todettu 45 tartuntaa, joka on samaa luokkaa kuin edellisellä viikolla, jolloin tartuntoja todettiin 46.

– Ilmenneiden tartuntaketjujen alkuperä on terveydenhuollon tiedossa, joten kokonaisuus on hyvin hallinnassa, apulaisylilääkäri Eila Heinonen kertoo tiedotteen mukaan.

3:28Miten erottaa korona-ja allergiaoireet toisistaan ja milloin testiin? – Ylilääkäri kertoo huolestuttavista oireistaMiten erottaa korona- ja allergiaoireet toisistaan ja milloin testiin? – Ylilääkäri kertoo huolestuttavista oireista.

Lisää aiheesta:

Jyväskylän Kuokkalan yhtenäiskoulusta lähes 150 koronakaranteeniinKoululuokka asetettu karanteeniin Lahdessa – yhdellä oppilaalla todettu koronatartuntaTaudinkantaja kävi kahdessa lahtelaisravintolassa: Seurauksena kuusi koronatartuntaa, yli sata määrätty karanteeniin140 koronalle altistunutta asetettu karanteeniin Jyväskylässä – kaupungissa jälleen 8 uutta tartuntaaKoulun henkilökuntaan kuuluvalla koronatartunta Mäntsälässä – 11 oppilasta karanteeniinKoulun henkilökunnassa todettiin koronatartunta Hyvinkäällä: noin 30 oppilasta ja opettajaa karanteeniin
JyväskyläKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jyväskylä
  • 23.10.10:59
    Muutosneuvottelut

    Atria vähentää 60 työntekijää Jyväskylän tehtaalta

  • 13.10.13:43
    Väkivaltarikokset

    16-vuotias iski kahdesti puukolla Jyväskylässä – vetoaa itsepuolustukseen

  • 3.10.16:42
    Ryöstöt

    16-vuotiaan rikosepäilyt olivat niin vakavia, että vain vangitseminen voi päättää kierteen, oikeus arvioi

  • 30.9.14:46
    Henkirikokset

    Mikkelin murhasta epäillyn rikosnimikkeet kovenivat entisestään – näin poliisi kommentoi motiivia

  • 23.9.05:49
    Sähköpotkulaudat

    Reetta ja Hasan pelastivat kehitysvammaisen hengen, moni ajoi ohi: "Jokaisen velvollisuus on pysähtyä auttamaan"